A legtöbb párt szerint nem adottak a gazdasági feltételek az „ábrándozáshoz”.
Bár 2017-ben meghátráltak, a magyar kormány azóta sem mondott le arról, hogy Budapest egyszer olimpiát rendezzen – például 2036-ban. A Partizán forrásai úgy tudják, együttműködés formálódhat a Főpolgármesteri Hivatal és a kormány között arra vonatkozóan, hogy az olimpiarendezés tervét a főváros ne vétózza meg. Valóban változott Budapest vezetésének véleménye, és mit szól ehhez az ellenzék?
Sokan vagyunk Magyarországon, akik azt gondolják, hogy az olimpia egy régi álom. Itt történt egy álomgyilkosság – erről még Orbán Viktor beszélt 2017-ben az után, hogy a kormány úgy döntött, inkább visszavonja a 2024-es játékok megrendezésére irányuló pályázatát.
Az „álomgyilkosok” a momentumosok voltak, akik aláírásgyűjtést indítottak, hogy népszavazás döntsön arról, a magyarok szeretnének-e hazai olimpiát. Végül több mint 266 ezren írták alá kezdeményezésüket, a kormány pedig meghátrált.
A jövő évi olimpia házigazdája Párizs lett, legközelebb pedig 2036-ban nyerheti el a rendezés lehetőségét európai ország. A magyar kormányt ennek gondolata nem hagyja hidegen, és az is elképzelhető, hogy ehhez próbál szövetségest keresni. Legalábbis a Partizán műsorában Gulyás Márton nemrég arról beszélt: több megbízható forrásuk is jelezte, hogy „mintha valamifajta együttműködés formálódna a Főpolgármesteri Hivatal és a kormány között arra vonatkozóan, hogy egy olimpiarendezés tervét a főváros nem fogja vétózni”.
Korrupciós kockázat
Lapunk megkérdezte a Fővárosi Önkormányzatot arról, egyeztetnek-e formálisan vagy informálisan a kormánnyal. Budapest esetleges támogatása azért is kulcskérdés, mert olimpiarendezésre nem országok pályázhatnak, hanem városok. Az alábbi választ kaptuk: „a főváros a kormányzati megszorítások miatt a túlélésért küzd. Nevetséges lenne ebben a helyzetben olimpiáról ábrándozni. Most arra koncentrálunk, hogy behajtassuk a kormányon az atlétikai vb feltételéül szabott ígéreteket”.
Gulyás az olimpiával kapcsolatos információjukra Dobrev Kláránál, a DK – vagyis a legnagyobb ellenzéki párt – EP-képviselőjénél kérdezett rá. Dobrev arról beszélt: „Ma Magyarországon az olimpia lehetőségét egyáltalán csak lebegtetni ugyanaz, mint a reptér vagy a veszteséges Vodafone megvásárlása. Amikor nemhogy vécépapír, de orvos és szike sincs a kórházakban, akkor olimpiáról beszélni dühítő és bosszantó dolog.”
– Továbbra is kiállunk amellett, hogy ekkora volumenű beruházások előtt meg kell kérdezni az embereket. 2017-ben is ezt akartuk, és akkor is a Fidesz volt az, amely kihátrált ebből – jelezte a Momentum. Szerintük a mostani gazdasági helyzet rosszabb, mint 2017-ben, és „ezt nem olimpiára és hasonló presztízsberuházásokra kell költeni, hanem az emberek jövőjére: kórházakra, iskolákra, munkahelyekre”. Így szerintük „ilyen gazdasági környezetben és a Fidesz korrupciós kockázata mellett” nem lenne megtérülő egy budapesti olimpia.
A zöldek sem támogatják
Az LMP sem támogatja a kormány rendezési szándékát. – Magyarország népszerűségét az állami dolgozók megbecsülése, a fejlett közösségi közlekedési rendszer és a szociálisan rászorulókról való kormányzati gondoskodás jobban emelné, mint egy olimpia – jelezték. Szerintük léteznek olyan világesemények, amelyek megfelelnek egy ország népszerűsítési céljainak, de nem annyira megalománok, mint egy olimpia – ebbe az irányba kellene mennie a kormánynak.– Magyarország adósságállománya történelmi léptékű, az infláció Európa-rekorder, a korrupciós ráta az egekben, elnyúló recesszió van – sorolta a problémákat a Párbeszéd, hozzátéve, látható az is, hogy a kormány Budapest ellehetetlenítésén dolgozik. – Bármennyire szimpatizálunk is a világ egyik legjelentősebb eseményével, respektálva a kiemelkedően eredményes magyar csapatot, e pillanatban nem adottak a szükséges politikai, gazdasági és társadalmi feltételek ahhoz, hogy olimpiáról ábrándozhassunk – vélték.
A Magyar Kétfarkú Kutya Párt azt válaszolta, 2016-ban nem ok nélkül segítették a NOlimpia aláírásgyűjtését ők is. – A túlárazások és a korrupciós kockázatok mellett a turizmus elősegítése és hazánk népszerűsítése szerintünk most sem feltétlenül ér ennyit, pláne a mai gazdasági helyzetben – szögezték le. A viccpárt persze viccelt is. E szerint miután 2036-ban már „természetesen” ők lesznek kormányon, majd támogatják a rendezést: „Egyetlen sportágba sűrítjük az olimpiai versenyszámokat. Gondolkoztunk, hogy ez a sportág az öltözőből történő ki- vagy bevonulás legyen-e, ám végül a dobogóra állás mint önálló és egyetlen versenyszám mellett döntöttünk.”
Feltételekkel, de nyitott a Jobbik
„A rossz kormányzati döntések miatti magas infláció, a gazdasági visszaesés jelenleg nem indokolja” a rendezést, de a Jobbik szerint egy több mint egy évtized múlva Magyarországon rendezett olimpia „nemzetünk büszkesége lehetne”. Hozzátették: csak teljes társadalmi egyetértés esetén és csak úgy szabadna megszervezni a játékokat, hogy minden beruházás egyben legyen teljesen magyar kkv-barát, átlátható, valamint korrupciótól mentes.
A Magyar Hang kereste az ügyben az MSZP-t és a Mi Hazánk Mozgalmat is, ám lapzártánkig nem kaptunk választ. Kerestük a Fidesz parlamenti frakcióját, továbbá a KDNP-t is, ám ők sem reagáltak.
Forrás: a Magyar Hang VI. évfolyama 41. számának (október 13–19.) nyomtatott változata.