Joe Biden amerikai elnök január 15-én búcsúbeszédet intézett a nemzethez. Ebben arra figyelmeztetett, hogy Amerikában rendkívül gazdag emberek „veszélyes kiskirálysága” formálódik, és ez az oligarchia olyan hatalommal és befolyással rendelkezik, ami veszélyezteti a demokráciát.
„Aggódom, amiért a hatalom veszélyesen néhány gazdag ember kezében koncentrálódik” – mondta Biden a Fehér Házban. Szerinte az, hogy a vagyon kevesek kezében összpontosul, nemcsak a demokráciát fenyegeti, hanem az alapvető jogokat és a szabadságokat is, valamint azt az elvárást, hogy minden ember megérdemel egy esélyt az előrejutáshoz.
Ciklusa kitöltése után Biden január 20-án távozik az elnöki posztról, amikor beiktatják a megválasztott elnököt, a milliárdos Donald Trumpot, akit a Tesla és a SpaceX vezérigazgatója, egyben a világ leggazdagabb embere, Elon Musk és más hipergazdagok támogatnak. Musk, aki osztja Trump kemény jobboldali politikáját, több tízmillió dollárral segítette tavaly az elnökválasztási kampányát, és részt vesz Trump elnöki beiktatásán is.
Várhatóan két másik ismert amerikai milliárdos – az Amazon-alapító Jeff Bezos, valamint a Facebook társalapítója és a Meta vezérigazgatója, Mark Zuckerberg – is ott lesz Trump beiktatásán.
A Tech Trump támadása nehéz választás elé állítja Európát
Biden elnöksége számos vívmányát említette beszédében, köztük az ország kivezetését a koronavírus-járványból hivatala első két évében, a hazai gyártás támogatását és a vényköteles gyógyszerek árának korlátozását. De – mint mondta – az amerikai értékeket „folyamatosan tesztelik”, és óvatosságra intett a „technológiai ipari komplexum” potenciális felemelkedését és a mesterséges intelligencia jövőjét illetően. „Az amerikaiakat félretájékoztatás és hatalommal való visszaélést lehetővé tevő hamis tájékoztatás lavinája temeti maga alá – mondta. – A szabad sajtó darabjaira hullik. Szerkesztők tűnnek el. A közösségi média feladja a tények ellenőrzését. Az igazságot hazugságok fedik el a hatalom és a haszon érdekében.”
Ezeknek a trendeknek az ellensúlyozásához szerinte elszámoltathatóvá kell tenni a közösségimédia-platformokat, hogy meg lehessen védeni az amerikai gyermekeket, családokat és a demokráciát a visszaéléstől a hatalommal. A mesterséges intelligencia (AI) izgalmas fejlemény, segíthet a problémák megoldásában, sőt a rák gyógymódjának megtalálásában is, de „új veszélyeket is teremthet jogainkra, életmódunkra, magánéletünkre és munkamódszerünkre, akárcsak arra nézve, hogyan védjük meg nemzetünket”.
„Az AI korunk, sőt talán minden idők legnagyobb következményekkel járó technológiája. Semmi sem kínál mélyrehatóbb lehetőségeket és kockázatokat gazdaságunk, biztonságunk, társadalmunk és az emberiség számára – mondta. – De biztonságosnak, megbízhatónak és jónak kell lennie az egész emberiség számára” – jelentette ki, hozzátéve: most fontosabb, mint valaha, hogy „a szabadság hazája, Amerika, és ne Kína vezesse a világot a mesterséges intelligencia fejlesztésében”.
Biden, aki a 2020-as elnökválasztáson legyőzte Trumpot, jövő héten távozik hivatalából. Azért szállt ki az elnökségért folytatott 2024-es versenyből, mert sokan aggódtak mentális alkalmassága miatt, így Kamala Harris alelnök indult Trump ellen a Demokrata Párt jelöltjeként. Harris vereséget szenvedett a november 5-i választáson.