ELLENTÉTE: AZ ALKOHOLIZMUS
A kulturált borfogyasztás eleve feltételezi a mértékletességet, az étkezéshez kapcsolt és nem éhgyomorra történő fogyasztást, az ételhez illő bortípus megválasztását.
Kis mennyiségben a bor étvágygerjesztő. Zsíros étel után egy pohár vörösbor fokozza a gyomornedv kiválasztását, megkönnyíti és meggyorsítja az emésztést.
Az alkoholtartalom függvényében a bor jelentős kalóriaforrás. (Egy liter, 9-10 százalék alkoholtartalmú bor mintegy 600-700 kalóriát termel, ami megegyezik 0,9 liter tej, 300-350 gramm kenyér, 585 gramm hús, 5 tojás, vagy 1 kg burgonya kalóriaértékével.) Tápértékénél sokkal jelentősebb azonban kedvező étrendi hatása, összetételében egyaránt megtalálható a termogén hatású alkohol és cukor, valamint sok értékes biogén anyag: vitamin, enzim, aminosav, a szövetek regenerálódásához szükséges ásványi só, és szerves sav, valamint cserzőanyag. pH-értéke az összes alkoholtartalmú ital közül legjobban megközelíti a fehérjék lebontását végző gyomornedvét. Jelentős a savasabb fehér, és a fanyar vörös borok étvágyfokozó (aperitif) hatása. Étvágytalanság és gyomorsavhiány esetén ez utóbbi borok gyógyszernek számítanak, akárcsak a sok csersavat tartalmazó vörös borok bélbántalmak esetén.
A bor antiszeptikus hatását már az ókorban felismerték. Fokozza az ellenállást járványokkal szemben, például a tífuszbacilusok a borban néhány perc alatt elpusztulnak.
A bor élvezeti cikk és nem nélkülözhetetlen ital, a kedvező hatás a táplálkozás során elfogyasztott egy-két pohárnyi mennyiségre vonatkozik.
A tartalmazott alkohol a gyomorból hamar felszívódik és a véráramba kerül. Az agyvelőbe ugyanúgy eljut, mint a szervezet többi részébe. Oldja az agysejtek felületén a hipoidokat, és behatol az idegsejtekbe. Ez pszichikus hatásokkal jár; először az agykéregnek a kritikai hatáskört betöltő központjai csökkentik működésüket, elmaradnak a gátlások, gyorsul a szellemi tevékenység, csökken az idegfeszültség, emelkedik a hangulat, az életkedv fokozódik, és beszédes periódus következik be.
Egy-két pohár bor hatása – természetesen csak átmenetileg – frissítő, serkentő, gátlásoldó a fáradt emberi szervezetre. A kezdeti élénkítő hatás után könnyű mámor következik, később az általános izomtevékenység zavarai. Nagyobb mennyiségben a bor tehát mérgező, mértéktelenül fogyasztva: méreg.
Az alkohol hatása a szervezetre több tényezőtől függ. Nagy része elég a szervezetben, óránként a vér és szövetnedvek súlyához viszonyítva 0,15 ezrelék, függetlenül a vérbe került alkohol mennyiségétől. 75 kg-os testsúly esetén a vér- és szövetnedvek súlya mintegy 50 kg, óránkénti 0,15 ezrelékes alkoholtartalom csökkenés mellett tehát 7,5 g alkohol (körülbelül 1 dl 10 százalékos bor) ég el.
Egyenletesen elosztva – különösen nehéz fizikai munkavégzés esetén – naponként 1 liter asztali bor elfogyasztása teljesen tünetmentes, részegítő, bódító hatása a legcsekélyebb mértékben sem jelentkezik.
A vér alkoholtartalmát a tápcsatornából való felszívódás is meghatározza. Ez már függ attól, hogy egyszerre fogyasztunk-e nagyobb mennyiséget, vagy hosszabb idő alatt. Ha nem éhgyomorra fogyasztjuk a bort, az étel az alkohol egy részét felszívja, ez a mennyiség – az étellel együtt fogyasztott alkohol egy tizede – nem kerül a véráramba. Az ételek különböző méretekben kötik az alkoholt; nagyobb mennyiséget köt le a hús, a tej és a tejtermékek, kevesebbet a burgonya és a kenyér. A szénsav (szódavíz) elősegíti a felszívódást. A vér alkoholtartalma nem minden embernél vált ki azonos tüneteket. Egy ezrelékes alkoholtartalom (75 kg-os testsúlynál 50 g alkohol, ami megfelel 6 pohár asztali vagy 3-4 pohár csemegebornak) a fogyasztóknak körülbelül a felét befolyásolja. 1,5 ezreléknél az emberek 75 százalékánál észrevehetők az alkohol okozta tünetek, de az emberek 10 százaléka még a 2 ezreléket is tünetmentesen bírja. Általában 1,5 ezrelékes alkoholtartalomnál a vérben gyengén befolyásolt, 2 ezrelékes nél közepesen, 2,5 ezrelékesnél erősen befolyásolt állapot, 3 ezrelékesnél részegség lép fel. Az 5 ezrelék feletti fogyasztás már életveszélyes.
Tehát a bor mérsékelt fogyasztás esetén ártalmatlan élvezeti cikk, kalóriaforrást adó táplálék, hasznos étrendi hatású ital, sőt egyes esetekben gyógyszer. Mértéktelen fogyasztás esetén azonban méreg, egyaránt veszélyes az egyénre, környezetére és a társadalomra. A kulturált borfogyasztás ellentéte az alkoholizmus. Az előbbi hatásos ellenszere az utóbbinak.
Megjelent A Hét V. évfolyama 38. számában, 1974. szeptember 20-án.