Magyarországról olvastuk, de feltehetően más kelet-európai országokra is érvényes, Romániára különösen, hogy a járványhelyzet olyan súlyos, mint Olaszországban volt a legkeményebb ottani szakaszában. Az alábbiak aktualitását persze nem ez adja, hanem az, hogy a december másodikán megjelent olasz lapok beszámoltak Roberto Speranza egészségügyi miniszter – ott még van ilyen, jegyzi meg barátunk, aki az adatokat rendelkezésünkre bocsátotta – parlamenti előterjesztéséről az oltási rend (il piano vaccinale) alkalmazását illetően. Ez a terv ilyesmiket ír elő:
A vakcina mindenki számára ingyenes lesz. A beszerzésről az állam gondoskodik (több forrásból, több fajtát szereznek be; a vásárlások már elkezdődtek).
Az oltások január közepén indulnak, az első sorozatban mintegy 1,7 millió olasz kapja meg a vakcinát; majd folyamatosan bővítik a beoltottak körét – a 2021. év lesz a tömeges védőoltás éve. (Valószínűleg valamilyen feltételhez kötve, például állampolgárság vagy állandó olaszországi tartózkodás élés.)
Az első menetben a kiemelt kategóriák kapják meg az oltást; ezek a személyek, ebben a sorrendben: 1. az egészségügyi (és a szociális egészségügyi) dolgozók – akik a járvány elleni harc legelső vonalában küzdenek az emberek, az ország megmentéséért (körülbelül másfél millióan vannak); 2. az idősotthonok, szociális otthonok lakói és személyzete (mintegy félmillió ember). 3. a legidősebb korosztályok (első helyen a nyolcvan év fölöttiek – mintegy 4 millióan, majd a hatvan-nyolcvan évesek csoportja – nagyjából 13 millióan); 4. a fentieket követően a krónikus súlyos betegségtársulással (komorbiditással) küszködők (mintegy 7 és fél millióan). Olaszország lakossága 2019-ben 60, 36 millió fő volt.
A vakcinát az alábbi intézményekben adják be (az oltási ’hadműveletben’ mintegy húszezren vesznek részt): a felkészített egészségügyi szakszemélyzet, elsősorban a kórházakban és más egészségügyi intézményekben; bevonják a szintén felkészített katonai egészségügyi szakszemélyzetet és a katonai egészségügyi létesítményeket; a vakcinát beadhatják a háziorvosok, rendelőjükben; segítenek a vakcina-kampányban az erre a célra átképzett meglévő ambulatóriumok vagy frissen létrehozott (létrehozandó) ambuláns egészségügyi pontok.
Ezek szerint a járványban igencsak érintett olaszok megpróbálnak tervszerűen felkészülni a tömeges védekezésre – miközben a lakosság mozgását (és gyülekezését) is igyekeznek korlátozni.
Magyarországon is hatalmas erőfeszítések történnek, egyelőre nem túl jó eredményekkel, a járvány megfékezésére. Romániában választás lesz, a kampányban a pártok fő szószólói részvételre biztatják szavazóikat, biztosítják őket, hogy biztonságos.