A nemzetközi porondon erős és egységet mutató, kibővített és megreformált, a jövőre nyitott Európai Unióra van szükség – hangoztatta a német kancellár Strasbourgban, az Európai Parlament plenáris ülésén kedd délelőtt elmondott beszédében.

Olaf Scholz: a tagállamoknak át kell térniük a minősített többséggel hozott döntéshozatalra a külpolitikában és adózási ügyekben
Fotó:KAY NIETFELD| Forrás:dpa / AFP

A jelenlegi világpolitikai helyzetben a közösség országainak szorosabban össze kell hangolniuk erőfeszítéseiket védelmük, védelmi iparuk fejlesztésére, ki kell tartaniuk Ukrajna támogatása mellett és meg kell teremteniük az orosz agresszió áldozatául esett ország újjáépítésének alapjait.

– Az Egyesült Államok a legfőbb szövetségesünk, míg Kína a partnerünk, versenytársunk és rendszerszintű riválisunk – mondta Scholz, hozzátéve, hogy az ázsiai nagyhatalomról nem “leválni” kell, hanem okosan csökkenteni a kapcsolattartás kockázatait.

Senki sem akar visszatérni abba az időbe, amikor Európa az erősebb jogával élt, amikor a szabadság a kisebbség előjoga volt, amit a többség nem élvezhetett. Az egységes EU a garancia arra, hogy ez a múlt nem tér vissza többet – fogalmazott.

A német kancellár megerősítette, hogy a Nyugat-Balkán, Ukrajna, Moldova és Grúzia polgárai “közénk tartoznak”. Az EU-nak be kell tartania a bővítésre tett ígéreteit, ám ennek együtt kell járnia az Unió intézményi reformjával.

Scholz szerint a tagállamoknak fel kell adniuk a konszenzus követelményét

és át kell térniük a minősített többséggel hozott döntéshozatalra a külpolitikában és adózási ügyekben.

 – A demokráciában nem a száz százalékos egyetértés jelenti a legitimitást, hanem a kompromisszumok keresése, a birkózás a szövetségesekért. A liberális demokrácia alapja, hogy a kisebbségek is érvényesíthetik jogaikat – fejtegette a politikus.

A jövő felé nyitott Európának sürgősen meg kell oldania azokat a problémákat, amelyek évek óta lebénítják. Olaf Scholz ezek közé sorolta a migrációt. Szerinte úgy kell szabályozni az illegális bevándorlást, hogy közben ne áruljuk el értékeinket. Európa sok országában szükség van a harmadik országokból érkező munkaerőre. Ha a rendezett migrációt sikerül összekapcsolni a nemzetközi védelemre nem jogosult személyek visszaküldésével a tranzitországokba, akkor az minden fél számára előnyös lesz és kihúzzuk a talajt azok lába alól, akik sértettségből vagy félelemből politizálnak – mondta a kancellár.

Óvatosan kivár von der Leyen – Egyelőre nem jelentette be jelölését a brüsszeli testület élére a bizottsági elnök, de a német kormány és saját pártja…