A Duna vízhozama az országhatárnál, Baziaş közelében vasárnapra elérte az 6100 köbmétert másodpercenként, ami jelentősen meghaladja a sokéves – 3800 köbméter/másodperc – átlaghozamot – tájékoztatott a Facebook-oldalán a román vízügyi főigazgatóság (ANAR).
A főigazgatóság szerint a múlt hét végén, szeptember 13-án a vízhozam csupán 2200 köbméter volt másodpercenként, egy nappal korábban, szombaton pedig 5700 köbméter/másodperc vízhozamot regisztráltak.
Az ANAR megjegyzi, amikor Budapesten tetőzött a folyam a vízhozama 8200 köbméter volt másodpercenként. A szerb hatóságoktól kapott információk alapján alapján pedig arra számítanak, hogy a Gombos feletti természetesen ártereken a folyam áradásának csillapodása jelentősebb lesz, mint azzal korábban számoltak, és ez sokkal kevesebb maximális vízhozamokat eredményezhet Baziaş közelében.
A hidrológusok szerint a Duna vízhozama valószínűleg szeptember vége felé, 28-29-én fog tetőzni a folyam romániai szakaszán, a hatóságok pedig készültségben vannak és figyelemmel kísérik a helyzetet. A Digi 24-nek vasárnap nyilatkozó Ana-Maria Agiu szóvivő azt mondta, hogy Románia határánál nem fogja elérni a vízhozam a korábban becsült 9300-9500 köbmétert másodpercenként, legfeljebb 9000 köbméterrel kell számolni
Az Agerpres összefoglalója szerint Agiu hangsúlyozta, hogy a Duna romániai szakaszán a másodpercenkénti 9000 vagy 10.000 köbméteres vízhozam biztonságosan áthaladhat, és emlékeztetett a 2006-os évre, amikor a folyam vízhozama a nyugati határon elérte a történelmi 15 600 köbmétert másodpercenként.
Hozzátette azonban: ez nem jelenti azt, hogy az illetékes hatóságok karba tett kézzel nyugodtan ülnek; ellenkezőleg, fokozott készültségben vannak. A vízügyi hatóság Duna menti területi igazgatóságai folyamatosan továbbítják a Duna vízszintjére vonatkozó információkat az INHGA munkatársainak, hogy azok naponta frissítsék az előrejelzést.
Emlékeztetett: az ANAR riasztotta a dunai árvízvédelemért felelős intézményeket, és már több ezer zsák homokot szállítottak ki a töltések megerősítésére. Felkérte ugyanakkor az országos talajjavító ügynökséget (ANIF) is, hogy ellenőrizze a szivattyútelepek működési állapotát, valamint a kritikus pontokat a gátakon áthaladó csővezetékeknél.
Az ANAR szóvivője szerint a veszélyt az jelentené, ha az áradás több napig elhúzódna a romániai szakaszon, mert ez folyamatos megterhelés alatt tartaná a gátakat és töltéseket, ami fokozza a kiöntés veszélyét. Emiatt folyamatosan felügyelik a helyzetet – mondta le Ana-Maria Agiu.