A Magyar Hang cikke.

Recep Tayyip Erdogan török elnök (j) fogadja Novák Katalin köztársasági elnököt Ankarában, az elnöki palotában 2023. március 29-én (Fotó: MTI/Bruzák Noémi)

Törökország és Azerbajdzsán kész minden támogatást megadni Magyarországnak a gázellátás terén – jelentette ki Recep Tayyip Erdogan török elnök szerdán az ankarai államfői palotában, a Novák Katalin magyar köztársasági elnökkel folytatott tárgyalást követő közös sajtótájékoztatón az MTI szerint.

Erdogan a török-magyar kapcsolatokról szólva egyúttal megköszönte Magyarországnak azt a támogatást, amelyet a február 6-i dél-törökországi földrengések után a mentési munkálatok során nyújtott. Mint fogalmazott: „a segítő kéz a mélyreható baráti kötelékeink közvetlen megnyilvánulása volt”. – A magyar csapatok 35 honfitársunkat mentették ki sérülten a romok alól – tette hozzá. A török államfő egyúttal az orosz-ukrán háborúról is beszélt, a mielőbbi béketárgyalásokat és a háború lezárását sürgette.

Novák Katalin arról beszélt, a magyarok a földrengés okozta bajban és a következő időszakban is segítséget nyújtanak a török embereknek. A magyar köztársasági elnök elmondta, hogy az Ökumenikus Segélyszervezet nevében Lehel László elnök-igazgató 100 millió forint adományt ad át szerdán Törökországnak, emellett 100 tonna gyógyszerrel és orvosi műszerekkel is segítik a magyarok a földrengés sújtotta országot.

Novák Katalin a török elnökkel folytatott megbeszélés témái között említette az orosz-ukrán háborút, az illegális migrációt, az Európai Unió és a NATO bővítését, az energetikai együttműködést és a demográfiai kihívásokat. Kitért arra is, hogy a két ország közötti diplomáciai kapcsolatok felvételének 100. évfordulója alkalmából meghívta Erdogan elnököt, hogy decemberben közösen nyissák meg Törökország és Magyarország közös kulturális évét.

hvg.hu beszámolója szerint Novák megismételte, hogy Magyarország elítéli Vlagyimir Putyin agresszióját és kiáll Ukrajna területi integritása mellett, majd később újságírói kérdésre öt pontban sorolta fel, hogy mire van szükség a békéhez: szándékra, az eszkaláció elkerülésére, a feszültségek hűtésére, asztalhoz kell ülni, és olyan béketerv kell, ami nem jár Oroszország győzelmével. „Közös célunk, hogy Oroszország vonja vissza a csapatait ukrán területekről” – tette hozzá a lap szerint