Mit néz meg Párizsban szinte kötelezően minden átlagos turista a rendelkezésére álló néhány nap alatt? Az Eiffel-tornyot, a Louvre-t, a Diadalívet és a Notre Dame-t biztosan, ezek szinte megkerülhetetlenek. Az utóbbi annak is köszönheti töretlen népszerűségét, hogy könnyen megközelíthető, forgalommentes célpont.

Az általános iskolás tanulók is tudják, hogy Párizs, talán egész Franciaország leghíresebb, legismertebb gótikus katedrálisa a párizsi Notré Dame a világváros központi részen, a Szajnának egyik természetes szigetén, a Cité-n (Île de la Cité) található, amely már a római idők alatt is lakott terület volt. A helyszínen nagy valószínűséggel sokan észre sem veszik a beépítettség, az üzletek, ajándékboltok, látogatók sokasága miatt, hogy valójában szigeten vannak.

A Notre-Dame – Mi Asszonyunk, a Szűzanya tiszteletére épített – katedrális a 12. századtól, majd kétszáz éven át készült, alapkövét III. Sándor pápa és Párizs akkori püspöke jelenlétében rakták le. A legtöbb építész és szobrász neve, akiknek ezt a remekművet köszönhetjük, máig ismeretlen. A történelmi időket, eseményeket megélt templom a francia forradalom alatt sokat rongálódott, ezért a 19. század közepe tájától az eredeti tervek alapján fel kellett újítani, meg kellett erősíteni.

Az épület siralmas állapota ellenére itt zajlott Napóleon és Joséphine koronázása 1804-ben, amelyről többek között J. L. David sokalakos kompozíciója (1805-1807, olaj, vászon, Louvre, Párizs) is tanúskodik. Mint köztudott, a hatalmas csoportkép lényegében önmegkoronázásról szól, amelynél a pápa és a többi egyházi méltóság csak statisztált.

A sziget arculata is sokat változott a 19. században, lebontották az itteni nyomorúságos lakónegyedet, új palotákat építettek, és ezzel szebbé, levegősebbé, áttekinthetőbbé vált ez a hely. Mindezt a sokak által kritizált, de rendkívül hatékony városépítőnek, Haussmann bárónak köszönheti Párizs. Itt található a La Conciergerie épülete valamint a Sainte Chapelle, a gótikus építészet egyik egyedülálló csodája is.

A Notre Dame szinte kilenc évszázada Párizs büszkesége, homlokzata harmóniát, emelkedettséget, jó arányérzéket, szakmai tudást, kialakult ízlésvilágot tükröz, hatással van minden ide látogatóra. Jellegzetesek a tornyai, lenyűgöző a kapuzatok, kapubélletek változatos, telített ornamentikája, a 10 méter átmérőjű rózsaablak pedig kívül-belül a székesegyház meghatározó díszítőeleme. Akár az előtte kialakított tér felől, akár sétahajózás közben, vagy oldalról pillantjuk meg az épületet, megcsodálhatjuk támpillérinek feszes ritmusát, 60 méternél is magasabb tornyainak nyugodt, harmonikus szépségét, átérezhetjük a távolról is kitűnően érvényesülő tömbszerű monumentalitásának közvetlen hatását.

Az előtte lévő téren található az ország 0 km-es köve is. Nem véletlen, hogy regényt írtak, film, animációs film, musical készült erről a sokak fantáziáját megmozgató gyönyörű történelmi épületről.

Az egység, tömbszerűség, ritmus, jó arányérzék jellemzi a belső teret is, öt hajója és akár 7-8 ezer embert is befogadni képes belső tere van. Csak úgy mellesleg megemlíthető, hogy ebben a kitűnő akusztikájú templomban található a világ legnagyobb, közel 8 ezer sípos, felújított, tökéletesen működő orgonája is.

A belépés különben ingyenes a meglehetősen fáradtságosan megmászható torony kivételével, ahonnan élményadó kilátás nyílik a francia fővárosra.

Forrás: Giovanna Magi: Egész Párizs (Firenze)

Ui. 2019. április 15-én késő délután kigyulladt a székesegyház felállványozott tornya és tetőszerkezete. Az oltáshoz legalább 400 tűzoltó érkezett a helyszínre. A lángok a templomépület felső részében csaptak fel, ahol felújítási munkálatok zajlottak. A tűz következtében összeomlott a katedrális kúp alakú tornya, a tetőszerkezet kétharmada pedig megsemmisült. Három nappal az eset után a francia bűnügyi rendőrség vezetője bejelentette, hogy feltehetően rövidzárlat okozta a tüzet, a felújítás napjainkban is zajlik. (forrás: Wikipédia)