Az ötvenes évek kommunista diktátora és a kétezres évek illiberális diktátora között az a leglényegesebb különbség, hogy az utóbbiról nem lehet (még) ilyen című könyvet kiadni: „Tizenhat év fegyházban”. Nem csak azért, mert nincs neki egy Vas Zoltánja, aki
megírná – biztosan találna egy népnemzeti bértollnokot, aki ezt is elvállalná…
A fő hasonlóság pedig az, hogy mindkettő a moszkvai Kremlhez igazodik. (Az elsőt Moszkva még a fegyházból is – mert valóságosan leült ott tizenhat évet – kimentette: lecserélte az egyik 1848-as zászlóért. A másodikért szerintem nem adna egy lyukas zászlót sem. Az első mégiscsak a legszorgalmasabb tanítvány volt, a második csak egy
hasznos seggfej.)
Ha az utóbbiról mégis írnának egy tizenhat éves könyvet, a „fegyházban” helyhatározó komolyabb olvasói tömegeket vonzana, mint „az Országházban” vagy – kissé megszépítve „a Karmelitában”; a magyarok szívesen olvasnak magyar sikerekről, de kudarcokról még szívesebben…
Persze vannak egyéb eltérések is: Mátyás nem lett a leggazdagabb magyar, a családja és gázos haverja (ha volt is) meg különösen nem.
Viktornak viszont nem emlegetik Tokmakot, hogy ott élje ki gátőri elhivatottságait, a vízhordásban. Mátyás nem froclizta a (Kommunista) Internacionálét, a klubját; Viktor meg folyamatosan és egészpályásan (le)támadja az EU-t, a saját klubját.
Mátyás nem csak oroszul tudott: angolul is, németül is, még talán franciául is
elboldogult; Viktor oroszul is csak tolmáccsal ért – sokan az angoljához is tolmácsot kérnek. Mátyástól a klubja sosem vont el megígért pénzeket (igaz, sosem is ígértek neki ilyesmit), Viktornak viszont nem fizet a klub (igaz, évekig megkapta amit ígértek). Mátyás nem különösebben csípte a focit, Viktor viszont… szóval: ő nagyon
csípi. Mátyás népe retorikai etetése során a csillagos eget tűzte ki (felső) határul, Viktor még ezen is túlmutatna, ha a kút fenekéről lehetne látni a csillagokat (és ha tudná: mi is az a retorika).
Viktornál a hit- és erkölcsrendszer alapja saját állítása szerint keresztény és nemzeti, Mátyásnál meg… szóval: nem. Az (otthoni) ellenzékhez is különböző a hozzáállásuk: Viktor nem akasztja föl azokat, akik ellentmondanak neki, legalábbis egyelőre. És: egyikük se vitte túlzásba a nyilvános zsidózást. Ja: Mátyás a vas és acél országát
építette, Viktor meg az akkumulátor és a drótkerítés országát… (egyik sem jött be igazán).
Hasonlóságok is akadtak bőven. Már ránézésre is kitűnik: egyikük sem az a szálas, karcsú, délceg vitéz. De mindkettőt a legszebbnek, legokosabbnak, legtökösebbnek tartották. Mindketten Moszkva dicséretére áhítoztak. Mindketten szerettek kisvasutazni, legyen a pálya Csillebércen vagy Felcsúton. Egyiküknél se működött sem a szociális, sem az egészségügyi háló (a posta meg a vasút azért Mátyás idején megbízhatóbb volt). És: mindkettőjüknek rossz emléke lett 1956…
Kereshetnék (és találnék is) további hasonlóságokat meg különbözőségeket, de nincs hozzá kedvem. Értelme se nagyon lenne: nem befolyásolná sem azokat, akik valamelyiküket istenítik. Az ütemes tapsikálás azonban egyelőre csak szűk körben megy Viktorral.
Ez is egy – ideiglenes – különbség. A semminél ez is több…