Ki volt Irving Berlin?

Az USA-ban „great American minstrel”-ként elkönyvelt zeneszerzőről Oroszországban most büszkén állítják, hogy „a miénk”… gyakran kifelejtve a méltatásokból, hogy a Berlin család a cári idők orosz pogromjai elől menekült a Újvilágba.

Az emigrált zsidó Nobel-díjasok, a világhírű tudósok, írók, muzsikusok, festők, sportolók – mind „a miénk”; a névtelenek megmaradtak rohadt zsidrákoknak… Itt, mifelénk, Keleten ez bevett hozzáállás…

Irving Berlin (eredeti nevén Izrael Izidor Balin) (Tyumeny, 1888. május 11. – New York, 1989. szeptember 22.) orosz származású amerikai zeneszerző és szövegíró. Mint látható, megérte a 101. életévét, amerikaiként halt meg.
Tyumenyben született, Szibériában. Családjával 1893-ban az Amerikai Egyesült Államokba emigrált. Édesapja halála (1896) után ő maradt a családfenntartó. Újságot árult, alkalmi munkából élt. Táncdalokat kezdett írni. Nevet változtatott, Irving Berlin néven 199 művét jegyezték be zeneszerzőként; neve mellett sehol nem szerepel szövegíró, és elsőként új nevén 1907-ben a Marie from Sunny Italy című dal szövege jelent meg. 1911-ben írta meg máig is örökzöld slágerét Alexander’s Ragtime Band címen. Ekkortól zenei karrierje felfelé ívelt, a Broadway ünnepelt szerzőjévé vált, miközben az 1930-as évektől számos híres hollywoodi film zenéjét szerezte. Talán a legismertebb a God Bless America. Jóval több dalszöveg fűződik a nevéhez, mint a szerzői jogi adatbázisban szereplő 199 zeneszám.
Sikerei ellenére sohasem tanult meg tökéletesen sem kottát olvasni, sem kottát írni. Speciális zongorát készítettek a számára; dalait egy asszisztens kottázta le. (Wikipédia)

Népszerűsége határtalan volt (nem csak azért, mert Winston Churchill egy riportban „összetévesztette” Isaiah Berlin filozófussal).

Charles Chaplin társaságába 1941 márciusában.

Az USA-ban népszerű, majdnem himnikus hazafias dal: Irving Berlin szerzeménye.

Irving Berlin orosz bölcsődalát (Russian Lullaby) Ella Fitzgerald – és Louis Armstrong – vitte világsikerre:

Egy másik közismert-közkedvelt Berlin-szerzemény – tekintettel a közelgő  Karácsonyra. Hogyan indította el a karácsonyi forradalmat Irving Berlin zsidó-amerikai bevándorló, ezzel a címmel jelent meg könyvismertető 2019-ben James Kaplan Irving Berlin: New York Genius című könyvéről, amely „elmeséli, hogy a dalszerző legenda, aki a cári Oroszországban született, Israel Beilin néven, hogyan kezdte az utcán, mielőtt megírta a Fehér karácsony című slágert”. Itt a legendás Bing Crosby előadásában:

Ismert és közkedvelt dala Irving Berlinnek a Puttin’ On the Ritz; 1927 májusában írta, és először 1929. december 2-án adta ki. A Puttin’ On the Ritz (1930) című zenés filmben Harry Richman és a kórus mutatta be. A The Complete Lyrics of Irving Berlin szerint ez volt az első olyan filmes dal, amelyet „vegyes fajú” együttes adott elő. (A cím a ‘to put on the Ritz’ szlengkifejezésből származik, ami azt jelenti, hogy nagyon divatosan öltözködni. A kifejezést a Ritz Hotel ihlette.)

Ezt pedig egy szójáték:

De most hallgassuk meg a legismertebb, ikonikus dalt magának a szerzőnek az előadásában. Az Ed Sullivan Show volt az amerikai televíziózás egyik olyan ritka helyszíne, ahol a populáris kultúra széles skáláját mutatták be. A varietéműsor, amelyet a CBS 1948-1971 között sugárzott, huszonhárom éven át minden vasárnap a világ legnagyobb tehetségeit látta vendégül. Az Ed Sullivan Show emelte a rock n’ roll zenét az amerikai kultúra élvonalába, olyan előadókon keresztül, mint Elvis Presley, a Beatles és a Rolling Stones. Tehát: Irving Berlin sings „God Bless America” on The Ed Sullivan Show on May 5, 1968.

S hogy mitől „himnusz”? Hát ettől: