Laza képes történelmi lecke fiúknak-lányoknak október 12-én.

Ilyenkor, októberben a világ – de különösen a spanyolok meg az újvilágiak – Kolumbuszra emlékezik, aki karavelláival és matrózaival 1492 október 12-én látta meg a földet a hosszú óceáni út után. Valahol a mostani Bahama-szigeteknél. Melyekről azt hitte: elérte a mesés Indiát (nem Keletnek – Nyugatnak hajózva).

Ridolfo Ghirlandaio festménye Kolumbuszról (1520 körül)

Az 1451 és 1506 között élt Cristóbal Colón (ez a hajós spanyol neve) az Újvilág felfedezőjének lett elkönyvelve – a magyarban Kolumbusz Kristóf néven ismerjük a középkor vége óta. (Az olasz származásúnak tartott tengerész neve genovai tájszólásban talán Colombo volt, a világ legtöbb nyelvén a latinos formát – Columbus – fogadták el; mi is.) A róla elnevezett egyetlen újvilági ország: Colombia (Kolumbia); az USA fővárosa, Washington a District if Columbia – D.C. – nevű közigazgatási területen van… Ohio államban van egy Columbus nevű város is.

Kolumbusz zászlóshajója, a Santa María karavella (rekonstrukció)

Kolumbusz tulajdonképpen nem fölfedezte: megtalálta (az európaiak és az Óvilág többi lakója számára) a nyugati félteke hatalmas – lakott, fejlett kultúrájú – területeit. A mohó európaiak úgy vélték: ajándékba kapták a lehetőséget egy új világrész magukhoz csatolására. Amerika meghódítása és gyarmatosítása népirtással, féktelen rablással, a helyi magas szintű civilizációk megsemmisítésével járt együtt. Az amerikai őslakos népesség (a Kolumbusz tévedése miatt „indiánoknak” elnevezett bennszülöttek) az európaiak megérkezése után a becslések szerint 80 százalékkal csökkent, az 1492-es körülbelül 50 millióról alig fél évszázad alatt, 1650-re mintegy 8 millióra.

Az újonnan nemzeti öntudatra ébredő amerikaiak, az egykori őslakosok (az „indiánok”) kései utódai számára október 12-e inkább gyásznap, semmint ünnep… Kolumbusz pedig a gyűlölt idegen gyarmatosítók (konkvisztádorok), gyilkosok, rablók előfutára.

Idealizált illusztráció: Kolumbusz az Újvilágban . .. (Guanahaní /San Salvador szigetén)

Spanyolországban október 12-e megmaradt nemzeti ünnepnek – elhagyva a spanyol felsőbbrendűségre, a gyarmatosításra a utaló kitételeket. Az USA-ban is megünneplik, mint Kolumbusz-napot (szövetségi ünnep)… Latin-Amerikában magát a ’felfedezést’ már szinte sehol sem ünneplik – a korábbról megszokott ünnepnapnak harcos „helyi” neveket adtak… Világszerte egyfajta mozgalom bontakozott ki a sok száz helyen emelt Kolumbusz-emlékművek ledöntésére…

Spanyolországban – a Spanyol Királyságban – október 12: a nemzeti ünnep (Fiesta Nacional de España) 1892 óta. Korábban az egész spanyol nyelvterületen, az egykori spanyol világbirodalomban ünnep volt, Latin-Amerikától Afrikán át a Fülöp-szigetekig. Elterjedt nevén ez volt a Spanyolság Napja (Día de la Hispanidad), illetve a Spanyol Nemzet – rassz – Napja (Día de la Raza).

A múlt század végtől, a kilencvenes évek óta a történelmüket átértékelő latin-amerikai országok többsége – a megszokott ünnepnapot megtartva a spanyolságra illetve a spanyol rasszra utaló elnevezéseket megszüntette vagy átalakította (általában az őslakosokra illetve az európai és az újvilági kultúrák találkozására utalva: Argentínában a Kulturális Sokszínűség Tiszteletének napja, Chilében a Két Világ Találkozásának napja, Mexikóban a Plurikulturális Nemzet napja, Peruban az Őslakosok és a Kultúrák Közti Párbeszéd napja, Nicaraguában az Őslakos, Néger és Népi Ellenállás napja, Kolumbiában a Nemzet Etnikai és Kulturális Sokszínűségének a napja stb. (Mikor Buenos Airesben dolgoztam, még megvolt a Día de la Raza; Uruguayban máig megünneplik…) Spanyol-Amerikában még nem kezdték el a Kolumbusz-emlékművek ledöntését, eltávolítását – de ami késik, nem biztos, hogy múlik… Az USA-ban már több Kolumbuszt ledöntöttek, egyet lefejeztek…

Barcelona híres a Kolumbusz-szobráról (ami a Ramblas sugárút végén áll egy hatalmas oszlopon; a ’felfedező’ az Újvilág felé mutat; kekec földrajzosok kiszámították, hogy Kristóf mutatóujja nem Amerika felé, hanem Algériára irányul… A katalán város polgármestere közölte: a szobor a város – és múltja – szerves része, a városkép ikonikus eleme; és a helyén marad… Mint mondta: jobb a múltunkkal szembesülni, semmint megpróbálni letagadni… (És: szoborpark sincs Katalóniában…)

A mai jeles nap alkalmából lett vezető hír a spanyol lapokban, hogy bebizonyosodott: valóban Kolumbusz van eltemetve Sevillában (több város is verseng sírja ügyében)… A DNS-vizsgálatok hamarosan azt is megmondhatják, milyen nemzetiségű volt igazából Kristófunk (genovai olasz, galíciai portugál, baszk, katalán, szefárd zsidó, görög, akármi)… De ez nem is lényeges: a spanyolok saját hősüknek tekintik…

A tengerész síremléke a sevillai székesegyházban

 Zárásnak egy kis (ismert) muzsika: Vangelis – 1492 Conquest of Paradise –