A hazai diák- és tanársztrájkok közepette a 24.hu internetes portál cikke egy rajz miatt morgolódik. Pedig a karikatura – „ül”…

Az ukrajnai  status quo ante bellum (a mostani bellumra, az orosz kezdeményezésű „különleges katonai műveletre” vonatkoztatva) az USA-nak kifejezetten kedvező lenne, az EU-nak kényelmes, az oroszoknak elfogadhatatlan. Tulajdonképpen nem állt be nagy változás a világpolitikában: az amerikaiak minden (bármilyen) olyan megoldásnak örvendeznek, amely gyengíti az  „eurázsiai” nagyhatalmat; az egykori  (francia) forradalom hármas szuverenitás-álmát (szabadság-egyenlőség-testvériség) csak szavakban, üres jelszavakban ápoló Európa évszázadok óta mindig ideges, ha valaki a fönnálló (fölállított) rendet, a status quo-t kicsit is megpiszkálja (de azután mindig szupergyorsan elfogadja az  új statust); az Orosz Föderáció  cárokat utánzó vezére pedig  csak a  megszokott belső (szovjet-nagyorosz) birodalmi gyarmatosító  politikát folytatja, elítélendő agresszorként. Ukrajna – és „honvédelme” – viszont gyakorlatilag mintha senkit se érdekelne igazán, Alaszkától Tajvanig…

TGM nagy igazsága:
„Ukrajna küzdelme nem szabadságharc. Az ukrán politikai rendszer (és majd’  mindegyik posztszovjet „köztársaság”, köztük a legborzalmasabbak Közép-Ázsiában, a testvéri Türk Közösségben), bár belül nem annyira vérengző, és eddig nem mérgezett meg ellenzékieket, a legjobban az oroszországira hasonlít. Ellenzék betiltva, tévé-rádió-újság-internet cenzúrázva, a hivatalos ideológia elvadult sovinizmus/etnicizmus, a csúcson a közvagyont kisajátító oligarchák állnak, a háború pedig magát a civilizációt fenyegeti.” (Gorbacsovról röviden) 

Ebből én – részben – igazoltnak látom saját rögeszmémet: nagyon nehéz szolidárisnak lenni Zelenszkijjel és harcoló-meghaló ukránjaival. De főként azt olvasom ki, hogy az ukrajnai orosz „operáció” nem csupán helyi konfliktus: messze nem csak a kelet-európai kistérség kényelmes békéjét fenyegeti, hanem – mint minden háború -, az egész civilizációnkat. 

Mintha ezt a globális aspektust a (most még viszonylag alacsony intenzitású) harci cselekményeken csámcsogó bulvársajtó és bulvárpolitológia tudatosan figyelmen kívül hagyná…