A Transtelex cikke. Románia hamarosan az EU legnagyobb gáztermelője lesz.
Négymilliárd eurót fektet be a Neptun Deep fekete-tengeri földgázmező kitermelésének előkészítésbe az OMV Petrom és a Romgaz, jelentette be szerda reggel a két vállalat az Economedia.ro szerint.
A román tengerparttól 170 kilométernyire lévő, 7500 négyzetkilométernyi területű Neptun Deep térségben az OMV-Petrom adatai szerint 100 milliárd köbméter gáztartalékot rejt az 1700 méteres mélységben lévő kontinentális talapzat. A kitermelés leghamarabb 2027-ben indulhat be. A Neptun Deep mező történetéről itt írtunk részletes cikket.
Az OMV-Petromnak és a Romgaznak 50-50 százalékos részesedése van a projektben. A Neptun Deep részét képező Domino és Pelican Sud földgázmezők kitermelési tervét a két vállalat már jóváhagyta, és továbbítják az Altalajkincsek Országos Ügynökségéhez (ANRM) jóváhagyásra.
A két földgázmező kitermeléséhet szükséges infrastruktúra tíz kutat, három tengeralatti termelési rendszert és a hozzájuk kapcsolódó gyűjtővezeték-hálózatot, egy tengeri platformot, a Tuzlába vezető fő gázvezetéket és egy gázmérő állomást foglal magába.
Az OMV Petrom mindeközben keresetet nyújtott be a román állam és a Romgaz ellen a párizsi Nemzetközi Választottbíróságon, írja kormányzati forrásokra hivatkozva a G4Media. Az OMV Petrom panasza az offshore-törvény módosítására irányul, amely a Fekete-tengerből kitermelt gáz feletti rendelkezést szabályozza. Christina Verchere, az OMV Petrom ügyvezető igazgatója még 2022 júliusában azt nyilatkozta, hogy az akkor módosított offshore-törvény hoz ugyan pozitív változásokat, de néhány részlet tisztázása még szükséges.
A szerkesztő megjegyzése
Ha beindul a termelés – 2026 végén – pozitív értelemben beláthatatlan gazdasági és (geo)politikai következményekkel járhat. Elsősorban a lakossági fogyasztás és az országos energiatermelés számára jóval olcsóbb lesz a gáz; másodsorban Románia sokáig házexport-nagyhatalom lehet. Románia hamarosan az EU legnagyobb gáztermelője lesz. A fekete-tengeri Neptun Deep földgázmező kitermelésének beindulásával megduplázódik a belföldi gáztermelés, ami biztosítani fogja Románia energetikai függetlenségét. A kitermelés elkezdésével a román államot járadék illeti meg, és a költségvetés bevételeit növeli az extraprofitadó, valamint az újonnan létrehozott munkahelyekből származó adók.