Állandó téma lett Románia választási eredménye a nemzetközi sajtóban. Călin Georgescu, a szélsőjobboldali, oroszbarát és NATO-szkeptikus politikai outsider, megrázta Romániát azzal, hogy az elnökválasztás első fordulójában a szavazatok közel 23 százalékával az élre tört. A POLITICO, The New York Times, The Guardian, és más meghatározó médiumok az eseményt a populizmus és a rendszerellenes hullám újabb figyelmeztető jelének tartják. Georgescu győzelme nem csupán meglepő, de mélyebb válságot jelez az ország politikai intézményeiben és közéletében, vélik.
Az Emerging Europe Georgescut az „AUR árnyékából kinőtt jelöltként” írja le, aki olyan választói csoportokat vonzott magához, akik kiábrándultak a status quo-t képviselő PSD-ből és PNL-ből. Az elemzés szerint a PSD és a PNL egyaránt a stabilitás illúzióját nyújtotta, de valójában tehetetlennek bizonyultak az infláció, a Covid-19 járvány, és a politikai korrupció elleni küzdelemben. Georgescu populizmusa a változás ígéretével tudta magához vonzani az elégedetlen tömegeket.
A parlamenti választások győztesének portréja olyan figurákhoz lett hasonlítva, mint Andrew Tate, Jordan Bardella és Nigel Farage. Egy közösségi média-sztár, egy szélsőjobboldali politikus és egy Brexit-arc. Mégis van valami közös bennük: mindannyian a populista, megosztó kommunikáció mesterei, akik hatékonyan építették fel saját márkájukat a rendszerellenes érzelmek „meglovagolásával”. Georgescu győzelme ezt a formulát helyi szinten ismételte meg.
S hogy miért? Populista, drámai TikTok-kampányával Tate-hez hasonlóan fiatalokat nyert meg, Bardellát idéző nacionalista retorikát használ, és EU-ellenes akárcsak Farage. Győzelme a populista hullám újabb példája, amelyet egyszerű üzenetek, megosztó kijelentések és rendszerellenes narratíva tett lehetővé.
A POLITICO Georgescu szokatlan stílusát emeli ki; kampányát elhivatottságként írja le, és azt állítja, hogy politikai központ nélkül működik. Támogatóinak lelkesedése, valamint a mainstream médiával és politikával szembeni fellépése Georgescut egy új generációs radikális jobboldali populista politikusként állítja be.
A Newsky azt írta, „ez az első alkalom Románia 35 éves posztkommunista történetében, hogy a baloldali PSD-nek nincs jelöltje az elnökválasztás második fordulójában. Ez az eredmény veszélyezteti az ország határozottan Ukrajna-párti álláspontját. Georgescu Facebook bejegyzésének reakciói alapján az eredmény rávilágít a választók rendszerellenességére.”
Az Al Jazeera kiemeli, hogy Georgescu első helye nem az ő személyes népszerűségének, hanem a rendszerellenes szavazatoknak köszönhető. Elemzők szerint a választók az uralkodó pártok, a PSD és a PNL korrupciós botrányai és kudarcai ellen tiltakoztak. A populizmus mellett Georgescu „egyszerű emberként” pozícionálta magát, aki szembehelyezkedik az elittel.
A New York Times az ultranacionalista meglepetésszerű győzelmeként hivatkozott a vasárnapi eredményekre, a győztesre pedig azt írták, „egy párt nélküli, esélytelennek tartott jelölt, akit széles körben teljesen lényegtelen szélsőségesként könyveltek el. Valaki, aki elítéli Ukrajnát, a NATO-t, az Európai Uniót és helyette inkább Oroszország oldalára áll.”
„A szavazáson összesen 14 jelölt vett részt, akik centristábbak voltak Călin Georgescunál– akárcsak Elena Lasconi–, ami azt sugallja, hogy egy felfelé ívelő csatának kell lennie, hogy megnyerje szavazóit a második fordulóban is.” –írta a New York Times szerkesztője.
A független jelölt győzelme nem hiába váratlan, hiszen a szavazás előtt még az egy számjegyű támogatottsági szinten mozgott, és TikTok-kampánnyal futott.
„Csak képzeld el, hogy egy olyan helyzetben vagyunk, ahol szélsőjobboldali elnökünk lehet” – mondta Cristian Pirvulescu politológus. „Ide vezetettek minket a rendszer pártjai, először hevesen tagadták a hibrid háború létezését, majd bele is estek. Nagy esélye van a teljes győzelemre.”
Egy másik román politológus szerint nem zárható ki az sem, hogy orosz beavatkozás szerezzen előnyt a független jelöltnek a választásokon. „Georgescu Ukrajnával kapcsolatos álláspontja, valamint a közvélemény-kutatások és a tényleges eredmény közötti eltérés alapján ezt nem zárhatjuk ki” – mondta Sergiu Miscoiu, a Babes-Bolyai Tudományegyetem professzora.
A politikus oroszbarát irányultsága nem új keletű. A BBC Románia országprofiljának elemzésével emlékeztetett arra, hogy egy 2018 májusában adott tévéinterjúban Putyin orosz elnök a világon azon kevés politikusok egyikének nevezte Călin Georgescut, aki „egy igazi vezető”. A vasárnapi győzelmét több orosz média is melegen üdvözölte, köztük a Szputnyik, a Russia Today és a RIA Novosztyi.
Más nemzetközi összehasonlításokat is tettek például Magyarország miniszterelnökével, Orbán Viktorral, akit állítólag a független jelölt nyíltan csodál. A két politikus, úgy látszik, közös nevezőre juthat Ukrajna, Oroszország és a háború megítélésében.
A The Guardian szerint a politikus legmegosztóbb és mindent leíró kijelentései közé tartozik, hogy nemzeti hősnek minősítette Corneliu Codreanut, az 1930-as évek romániai fasiszta vasgárdájának vezetőjét és Ion Antonescut, aki a németbarát háborús kormányt vezette, és akit a romániai holokausztban való részvételéért kivégeztek.
Az ABC News elemzése részletesen tárgyalja Georgescu TikTok-kampányának robbanásszerű sikerét, és rámutat, hogy Georgescu TikTok-fiókja az elmúlt két hónapban mesterségesen felerősített népszerűséget mutatott. Az adatok szerint november 18-án a fiókja 92,8 millió megtekintést ért el, amely egy hét alatt további 52 millióval nőtt a választás előtti napokra.
Egy másik TikTok-fiók, amely kizárólag Georgescu tartalmait osztotta meg, 1,7 millió lájkot gyűjtött, majd a választás után hirtelen törölték. Ez a fiók videókat tett közzé, amelyekben Georgescu templomba jár, dzsúdózik, fut, és podcastokban szerepel. Az Expert Forum elemzője szerint sürgősen vizsgálni kellene, hogy a TikTok milyen szerepet játszik a választások manipulálásában Romániában.
Georgescu kampányának egyik fő üzenete a béke volt, különösen annak a gondolatnak a hangsúlyozása, hogy Románia hagyja abba Ukrajna támogatását a háborúban, hogy ne vonódjon be a konfliktusba. Ez az üzenet központi szerepet játszott TikTok-kampányában, és nagy hatást gyakorolt a háborútól tartó választókra.
Az ABC News szerint Georgescu sikerét nem annyira saját karizmájának vagy politikai programjának köszönheti, hanem annak, hogy a választók kiábrándultak a román politikai elitből. Cristian Andrei politikai elemző szerint Georgescu „egy olyan űrt töltött ki, amelyet az emberek a pártoktól való eltávolodás miatt éreztek”.
Noha Georgescu néhány konkrét politikai javaslatot tett, mint például a mezőgazdaság támogatása, az importfüggőség csökkentése, valamint az energia- és élelmiszertermelés fokozása, programja általában homályos és populista jelszavakra épül. Saját honlapja szerint „Igazság, Szabadság és Szuverenitás” képeznék politikája alapját, de ezek a fogalmak konkrét tartalom nélkül maradtak.