Pillantás a kilencedikről
Vitában vagyok: partnerem a demokráciát, jómagam a groteszk megjelenését látom Novák Katalin „fürdőzésében”. A fürdőzést azért tettem idézőjelbe, mert tudom, igazságtalan vagyok: igenis sportteljesítmény, ha valaki vállalja a Balaton-átúszást, ráadásul több mint tízezer ember társaságában. Vagyis ezt a szép, elismerésre méltó vállalkozást a köztársasági elnöktől sem venném el, még akkor sem, ha ennek van némi PR jellege is. Nincs ezzel baj; a világon mindenütt akadnak politikusok, aki a népszerűségük növelése érdekében vállalkoznak valami olyasmire – futásra, úszásra, versenyautó vezetésre –, amire odafigyelnek és elismerően bólintanak az emberek. Így tettem annak idején én is, amikor Dávid Ibolya, még igazságügyi minisztereként vállalkozott a Balaton átszelésére; ha jól emlékszem, nem is egyszer. Nyilván számára sem jöttek rosszul a népszerűségi pontok, ettől persze ő és kormánya megbukott a választásokon.
Mindezzel csak azt akartam jelezni: jár Novák Katalinnak – és a vele együtt úszó férjének – is az elismerés, a táv teljesítése valódi sport-, de leginkább emberi értékkel bír. Tényleg teljesen mindegy, hogy ennek milyen egyéb populáris hozadéka van.
De akkor hol itt a vita?
Hát ott, hogy kiderült: Novák mellett tempóztak a testőrei is. Jó, tudom, az államfőnek hétköznapi körülmények között is jár a kiemelt védelem, adott esetben sportolás közben is. Vitapartnerem semmi kivetnivalót nem lát ebben, sőt, mint említettem, szerinte ez is a demokrácia megnyilvánulása, mi több, az egyetlen demokratikus eleme a mai magyar politikai életnek, én azonban épp az ellenkezőjét hiszem. Olyannyira, hogy erről is A tanú című film jutott eszembe, amint Bástya elvtárs mellé beugranak a bőrkabátos testőrök a medencébe, mégpedig abban a pillanatban, amikor a tömeg is a vízbe veti magát. Mert a Novákra vigyázók nem sportoltak, nem a saját állóképességüket mérték fel, ellenkezőleg, az elnök tempóját tartva haladtak a part felé. Azt nem tudom, hogy kaptak-e rajtszámot is, vagy teljesen anonim módon vágtak neki a távnak, nem pedig az elismerő oklevél reményében. Mert hát nekik ez munka volt, nem haladhattak gyorsabban, sem lassabban, mint az elnök. (Amúgy kíváncsi lennék, hogyan választották ki őket: előzetesen meg kellett tenniük a távot, vagy eleve felvételi kritérium a hosszútávú úszástudás?)
Szóval én ebben nem sok demokratikus vonást látok, ellenkezőleg: groteszk, a mai magyar politikai világunkra jellemző ócska populizmust. Még azt is tisztességesebbnek tartottam volna, ha a hír mellett, vagyis Novák Katalin indulásának bejelentésekor azt is közlik: ne lepődjünk meg, két testőr ott lesz a vízben is a közjogi méltóság mellett. Mert értsük meg: ő a Balatonban is közjogi méltóság, nem vegyülhet el csak úgy a tömegben. De ezt nem mondták, csak utólag derült ki.
Mellesleg, csak a vitát eldöntendő: amikor Orbán Viktor beszállt focizni, nem emlékszem, hogy ott rohangált volna mellette két testőr is. Sőt, akkoriban a védőknek más volt a dolguk; megpróbálták őt leszerelni…
Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2023. július 29-én.