A királynét megölni nem kell félnetek jó lesz… típusú választ adott Orbán Viktor arra a kérdésre, hogy el akarja-e hagyni az Uniót. Azt írta: „az uniót nem elhagyni kell, hanem megváltoztatni, és ez csak akkor lehetséges, ha Brüsszelben radikális változások lesznek!”

Kérem olvassák figyelmesen az orbáni választ, vajon egyértelmű-e ez a kijelentés? Leírja-e azt: nem, az Uniót semmiképp nem szabad elhagyni. Hanem…

Hanem… meg kell változtatni, de ez csak akkor lehetséges, ha radikális változások lesznek. Mit is jelent voltaképpen a radikális változás? Orbán eddigi politikájából levezetve kizárólag a szélsőjobb előretörését. De mi van akkor, ha ez nem következik be? Mi van akkor, ha Európa népei nem az általa kívánt utat járják, és marad minden a régiben, ahogy azt ma többen is jósolják? És vajh a magyarok akarják-e tényleg ezt a szélsőjobbos, populista utat?

Nos, nagyon nehéz ma kijelenteni, hogy nem. Elsősorban azért, mert maga a kormányfő nem ad egyértelmű választ. Nem közli a magyar emberekkel, hogy eme, általa szükségesnek tartott változás nélkül mi fog történni. Az idézett szöveg alapján inkább az, hogy otthagyjuk az Uniót, amit persze csak népszavazással lehetne, szabadna elérni. De egy olyan országban, ahol a törvény maga a kormányfő, az alaptörvény, az alkotmány pedig csak afféle gyurma a kezében, azt formáz belőle, amit csak akar, nem zárható ki az sem, hogy egy nemzeti konzultációt, és annak manipulatív kérdéseit tekinti majd népszavazásnak. Miért ne fordulhatna ez elő ilyen alkotmánybíróság, és ilyen parlament (Fidesz+KDNP+Mi Hazánk) mellett?

Szóval nagyon jó lenne, ha végre Orbán Viktor is egyértelműen fogalmazna. Most már tudjuk, hogy képes Merániai Jánosként fogalmazni, de azért mégsem a 13. században élünk. Szeretnénk azt is hinni, hogy nem alattvalóként kezelnek bennünket; a gyurma is soknak tűnik. 

Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2023. november 23-án.