Legszívesebben csupán újra ideillesztenénk a két és fél évvel ezelőtti karikatúránkat, de mert nem tehetjük – tiszteljük a törvényeket, az ám ! – az Alkotmánybíróság szerdai döntéséből idézünk:

„Az indítványozó által – ez a Népszava, amely a másodfokú bíróság döntését kérte alkotmányellenesnek nyilvánítani – kiadott politikai napilap 2020. április 28-i számában  „KRÓNIKUS” címmel olyan karikatúra jelent meg, amelyen balról az országos  tisztifőorvos a sajtótájékoztatókon használatos pulpitus mögött állva, jobbra pedig a  keresztre feszített Jézus Krisztus látható. A karikatúrán az országos tisztifőorvos a  kereszten függő Krisztusra tekint és a feje fölött megjelenő szövegbuborékban a  következő mondat szerepel: ,,Alapbetegsége függőséget okozott”. 

A karikatúra miatt dr. Vejkey Imre országgyűlési képviselő bírósági eljárást  kezdeményezett, és kérte annak megállapítását, hogy az indítványozó megsértette a  teljes keresztény vallási közösség méltóságát, és ezen keresztül a felperes  személyiségi jogát. A felperes szerint az indítványozó által közzétett karikatúra  kifigurázta Jézus kereszthalálát, ezzel megalázó és gyűlöletkeltésre alkalmas módon  kigúnyolta a keresztény hit alapját.”

Az AB ezt az érvelést fogadta el, nem pedig a vélemény-nyilvánítás szabadságát emelte ki. Még akkor sem, ha a határozatban ez is olvasható: „A vallási közösségek tagjainak meggyőződését  azonban köteles figyelembe venni: az objektív intézményvédelem kiüresedne, ha a  jogalkalmazás figyelmen kívül hagyná, hogy mit jelent valamely vallási közösség  tagjai számára hitük központi elemének a karikírozása, még akkor is, ha a közlésnek  ilyen célja nincs.”

Figyeljünk a nehezen értelmezhető jogi szöveg utolsó, egyértelmű kijelentésére, arra, hogy a közlésnek nem volt célja a hit központi elemének karikírozása. Másként: a Népszava karikatúrája nem sértett senkit. Ez áll a szövegben.

És mégis: az AB dr. Vejkeynek adott igazat.

Működik a magyarországi, speciális jogállam. De lapunk azért ezt nem hagyja annyiban. Mert a helyzet, itthon, krónikus. 

Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2022. december 9-én.

A szerkesztő megjegyzése

Kockáztassunk? Kockáztatunk, bár ránk a ferde magyarországi (sajtó)törvények nem vonatkoznak, tehát elvben nem is kockáztatás, ha közöljük a szellemes karikatúrát, láthassák olvasóink, hogy miről van szó. Miközben eszünkbe juthatnak a híres Mohamed-karikatúrák… de az is, hogy „a karikatúra a vélemény kifejezésének egyik eszköze, amely a rajz és a szöveg együttes vizsgálatával értelmezhető”.

Pápai Gábor karikatúrája