Súlyos gazdasági következményekkel jár, hogy a FTC már a második selejtezőkörben elbúcsúzott a Bajnokok Ligájától.  A zöld-fehéreknek a pékekből, villanyszerelőkből, amatőr játékosokból álló a feröeri KÍ Klaksvík elleni történelmi veresége miatt akár 4-5 milliárd forintos hiány is keletkezhet a klub költségvetésében. Ez a keret átalakítását is előre vetíti.

A csapatot is elfektetheti a vereség | Fotó: Illyés Tibor | Forrás: MTI/MTVA

A Ferencváros labdarúgócsapatát működtető gazdasági társaság, az FTC Zrt. tavalyi árbevétele 17,5 milliárd forint volt. Mérleg szerinti nyeresége 1430 millió forint, 140 millió forint nyereségadót fizetett. A bérköltsége 9,5 milliárdra rúgott, ebben a játékosok fizetése, a szakmai stáb, a vállalat munkatársai egyaránt benne vannak.

– Az ilyen volumenű működési összegeket és kiadásokat a magyar viszonylatban sikeresnek mondható nemzetközi kupaszereplés és játékoseladás tette lehetővé. Az FTC 17,5 milliárdos éves költségvetésének harmadát, úgy 30-35 százalékát, tehát mintegy 3,8-6,7 milliárdot kompletten ez adta. A legutóbbi remeklés az európai porondon – BL-csoportkör, majd továbbjutás az Európa Liga kieséses szakaszába – konkrétan 6,7 milliárdot hozott a konyhára. Ha a gárda be is jut az idén a Konferencia Liga főtáblájára, az ottani visszafogottabb pénzdíjak miatt még az is kérdéses, hogy egymilliárdos bevételre szert tesz-e az FTC. Ez a különbözet pedig jókora lyukat üt a klub kasszájában – magyarázta lapunknak Muszbek Mihály. A sportközgazdász rámutatott, efféle esetekben egy vállalat az előző években felhalmozott tartalékaihoz szokott nyúlni, ám a mérlegkönyvek alapján a Ferencvárosnak nincs jelentős megtakarítása, a 4-5 milliárdos bevételkiesés nettó hiányt eredményez a költségvetésében.

Szabadnapos villanyszerelők alkotják a FTC-t megverő feröeri gárda felét – Ráadásul ugyanannál a cégnél dolgoznak. 

A problémát súlyosbítja, hogy a klub a sikeres(ebb) nemzetközi kupaszereplés reményében igazolt a nyáron, hat játékosért 6,7 millió eurót fizetett ki, továbbiakat ingyen szerzett meg, de a bérterheket az esetükben is kalkulálni kell. Számolni kell továbbá a meccs után azonnal elküldött Sztanyiszlav Csercseszov orosz edző, valamint stábja végkielégítésével is.

Akár tíz játékostól is érdemes volna megválni

– A társaság jelentős fix költségei miatt az éves költségvetést újra kell gondolni, költséget kell csökkenteni és/vagy új bevételi források után kell nézni – hívta fel a figyelmet Muszbek Mihály.

Két megoldás körvonalazódik. Észszerűnek tűnik a keretszűkítés, ám a sportközgazdász szerint a dolgot nehezíti, hogy „ehhez kevés az idő, a piac pedig szűk”. Mindenesetre a Ferencváros 36 fős kerete föltétlenül túl nagy, akár 10 játékostól is érdemes volna megválni, ami egyfelől a bérbüdzsét csökkentené, másfelől bevételt is eredményezne. Csakhogy, mutat rá Muszbek, hiába jelzi az átigazolásokra szakosodott Transfermarkt nevű szakportál, hogy a gárda keretének összértéke 53 millió euró, ebből a mérlegben az eszközökö között mindössze 10 millió jelenik meg! Ha eladnak 5-6 játékost, átlagban 1-1 millióért, az javíthat a helyzeten, ugyanakkor ez súlyos minőségromlást eredményez, mert természetszerűleg nem a kevésbé kvalitásos futballisták iránt van kereslet.

Az orosz edző már alá is írta a ferencvárosi szerződésbontást, a régi szurkolók Kubatov Gábor fejét akarják – A szurkolói oldalakon többen azt is felvetették, hogy…

– Ám az egészen biztos, hogy a kerethez hozzá kell nyúlni! – rögzítette a szakértő.

A tátongó lyuk befoltozásának másik módja új bevételi forrás keresése. A piacról hirtelen „legombolni” 4-5 milliárdot aligha reális cél, épp ezért vetettük fel Muszbek  Mihálynak, hogy ebben a váratlan és nehéz helyzetben szerinte az államra számíthat-e az egyesület. – Ezt teljes mértékben elképzelhetőnek tartom – felelte. Az FTC Zrt. és az anyaegyesület között korábban is volt költségvetési átjárás. Aztán szerinte 3 milliárdot névhasználati szerződésekkel, sportterületek eladásával, majd visszabérlésével, ingatlanhasznosítással is el lehet tüntetni, de a jó megoldást egy piacképes, új szponzor megjelenése jelentene.

– Ha 15 milliárd forintnak vesszük az FTC elmúlt évekbeli átlagos árbevételét, annak mintegy 8,5-9 milliárdos hányada volt piaci alapú forrás, a fennmaradó cirka 6 milliárd érkezett az állam központi költségvetéséből különféle csatornákon keresztül. Vannak technikák, amivel a hiány betömhető, de azt fontos leszögezni: a Klaksvík elleni párharc lefújásától teljesen új helyzet áll elő! – zárta szavait a sportközgazdász

„A Ferencváros nincs hozzászokva mostanság az ilyen negatív sikerekhez”

„Bízzatok bennem, levonjuk a megfelelő konzekvenciákat, reggelig meghozzuk a megfelelő döntéseket!” – ígérte Kubatov Gábor, az FTC elnöke még szerda este, közvetlenül azt követően, hogy a zöld-fehér együttes történelmi vereséget szenvedett a pékekből, villanyszerelőkből, visszavonult, majd reaktivált amatőr játékosokból álló feröeri együttes ellen. A Ferencváros orosz edzőjét, Sztanyiszlav Csercseszovot azonnal elküldték, de hiába követelt néhány drukker további személyi változásokat, például a játékosigazolásokért felelős Orosz Pál vezérigazgató és Hajnal Tamás sportmenedzser személyében, más fejek nem hullottak. A vezetőedzői feladatokkal átmenetileg a korábban már többször „előléptetett”, tíz éve a klub alkalmazásában álló Máté Csaba pályaedzőt bízták meg.

Azonnal kirúgták az FTC vezetőedzőjét a fájdalmas feröeri fiaskó után – A magyar drukkerek már a meccs közben elbúcsúztatták Sztanyiszlav Csercseszovot.

Miközben magyar oldalon nem csillapodik a szörnyülködés, addig a feröeriek próbálják feldolgozni a sikerüket. René Joensen a Nemzeti Sportnak arról nyilatkozott, hogy a továbbjutás talán élete legnagyszerűbb sikere, csak a Groupama Arénában négyszer annyian férnek be, mint ahányan abban a városban laknak, ahol ő él.

„Reggel nyolctól négyig villanyszerelőként dolgozom, aztán edzőterembe megyek, majd sietek haza a családomhoz. Legalább hatan ugyanannál a cégnél dolgozunk, sokakat kis gyerekkorom óta ismerem, nagyon jó közöttünk a kapcsolat” – magyarázta a középpályás.

Magyarázni próbálta a magyarázhatatlan a propagandasajtó néhány tagja is, de nem volt könnyű helyzetben az M4 Sportba szakértőnek meghívott Hegedűs Henrik, az adatelemző a tavasszal hagyta ott az MLSZ-t a Ferencváros kedvéért, így nemhogy munkaadóját, voltaképp a saját teljesítményét is kritizálnia kellett volna. A legszebb mégis az volt, amikor a stúdióban az hangzott el: „A Ferencváros nincs hozzászokva mostanság az ilyen negatív sikerekhez”.

Megjelent a Népszava Sport rovatában 2023. július 21-én.