A Nemzeti Liberális Párt (PNL) a Mentsétek meg Romániát Szövetséget (USR), az utóbbi az előbbit kárhoztatja azért, hogy az ellenzéki szociáldemokrata Florin Iordachét megválasztották a Törvényhozási Tanács élére. Mindkét párt a parlamenti matematikára hivatkozva vádolja hazugsággal a másikat.

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) megtámadta az alkotmánybíróságon Florin Iordache kinevezését a Törvényhozási Tanács elnökévé. A PNL szerint a szociáldemokrata (PSD-s) frakcióvezető elnökké választásánál sérült a törvényesség alkotmány által garantált elve. A liberálisok szerint a Törvényhozási Tanács elnökét minősített többséggel kell megválasztani, ami 233 szavazatot jelent, márpedig Iordache mindössze 185 voksot kapott.

Szerdán az USR is kilátásba helyezte Iordache megválasztásának megóvását az alkotmánybíróságon. Dan Barna emlékeztetett, hogy pártja a szavazás bojkottálását szorgalmazta, azonban a PNL képviselőházi frakcióvezetője, Florin Roman elutasította a javaslatot, miközben „azzal dicsekedett, hogy 113 PNL-s képviselővel jön megszavazni Augustin Zegreant. Mindössze 36 jött. Azok közül is nyolcan politikai vándorok a PSD-ALDE részéről: Sorin Cîmpeanu, Daniel Constantin, Damian Florea, Ioan Balint, Remus Borza (képviselők), Gioancă Eugen, Marius Nicoară, Ioan Talpoș (szenátorok). A 36 közül 16 Florin Iordache mellett voksolt” – fejtegette Barna.

Válaszként Florin Roman emlékeztette az USR vezetőjét, hogy pártjának nincs elegendő számú törvényhozója egy alkotmányossági óvás benyújtásához. (Ehhez 50 képviselő vagy 25 szenátor aláírása szükséges, miközben az USR-nak 24 képviselője és 13 szenátora van.) Ugyanakkor Ludovic Orban miniszterelnök, aki egyben a PNL elnöke is, annak a meggyőződésének adott hangot, hogy az USR képviselői „az igazságügy megerőszakolóját” támogatták a keddi titkos szavazáson a két ház plénumában.

Cătălin Drulă USR-s képviselő „a PNL hazugságpropagandájáról” beszélt a vád kapcsán, és megállapította, hogy a PNL alkut kötött a Szociáldemokrata Párttal (PSD) ahelyett, hogy az USR javaslatát elfogadva bojkottálta volna a szavazást és azzal kitolta volna a választások utánra a Törvényhozási Tanács elnöki székének a betöltését.

Háttéralkukra utalt Dan Barna pártelnök is, amikor Twitter-oldalán feltette a költői kérdést: „Ennyire kétségbe vagy esve, Ludovic? Nem jön össze a kormányzás csak a PMP-vel és az RMDSZ-szel? Annyira rosszak a felmérések mutatói, hogy ilyen ordenáré hazugságokkal támadod az USR-t?”

Ez az eddigi legdurvább szóváltás az USR és a PNL vezetői között. A két párt között érezhetően nő a feszültség a választások közeledtével. Ennek oka egyrészt az, hogy a két alakulat szimpatizánstábora között jelentősek az átfedések. Másrészt az USR okkal gyanakszik arra, hogy a PNL szívesebben kormányoz majd a PMP-vel és/vagy RMDSZ-szel, mint a várhatóan „pretenciósabb” USR-vel.