A jogszabálytervezet esetében a végső döntést a képviselőház plénuma hozza meg. Turos Lóránd, az RMDSZ felsőházi frakcióvezetője szenzációs kijelentést tett!

Első házként elutasította a szenátus plénuma a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) törvénytervezetét, amely a helyhatósági választási törvényt módosítaná, és bevezetné a kétfordulós polgármester-választást. Az RMDSZ szenátusi frakciója nem támogatta szavazatával a törvénykezdeményezést, hiszen nem a polgármester legitimitását erősítené a kétfordulós választás, hanem a második fordulóban kialakult koalíciókat – mondta Turos Lóránd, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője, Szatmár megyei szenátor.

Nincs egységes recept egy fejlett demokráciában a választási rendszerekre, minden országnak sajátos választási rendszere van, amely demokratikus keretek között működik. Nem mondhatjuk, hogy azokban a választási rendszerekben, ahol egyszerű többséggel nyertek választást a polgármesterek, nagyobb legitimitást élveznek, mint ahol abszolút többséggel, vagy fordítva – hangsúlyozta Turos Lóránd, az RMDSZ frakcióvezetője, majd hozzátette: a legkártékonyabb egy demokráciában az, amikor a parlamenti többseg a saját politikai érdekeinek megfelelően módosítja a választási rendszert.

Forrás: az RMDSZ honlapja

A szerkesztő megjegyzése

Ritkán fogalmaztak meg politikusaink ilyen egyértelmű, kemény kritikát egy hatalomtechnikai stikával szemben! Figyeljük csak: „a legkártékonyabb egy demokráciában az, amikor a parlamenti többség a saját politikai érdekeinek megfelelően módosítja a választási rendszert”.

Még egyszer: „A legkártékonyabb egy demokráciában az, amikor a parlamenti többség a saját politikai érdekeinek megfelelően módosítja a választási rendszert”.

Általánosabban: A legkártékonyabb egy demokráciában az, amikor a parlamenti többség a saját politikai érdekeinek megfelelően módosít törvényeket.