Kilenc szavazat hiányzott, a kabinet az ellenzék megosztottságának köszönheti a maradását.
Elbukott hétfőn a francia nemzetgyűlésben az Élisabeth Borne vezette kormánnyal szembeni két bizalmatlansági indítvány, amelyet a nyugdíjkorhatár emelésének parlamenti szavazás nélküli elfogadása miatt kezdeményeztek. A kabinet megbuktatása esetén ugyanis semmissé válhatott volna a kérdéses módosítás.
Az egyik indítványt a centrista és korábbi kormánypárti képviselőkből álló, független LIOT csoport és öt ellenzéki, elsősorban baloldali frakció kezdeményezte, a másikat pedig a Marine Le Pen-féle radikális jobboldali Nemzeti Gyűlés.
A bizalmatlansági indítvány elfogadásához a nemzetgyűlés tagjainak abszolút többségére lett volna szükség, ami 287 szavazatot jelent. Az első javaslat nem volt messze ettől – derül ki a Le Monde cikkéből –, a bizalmatlansági indítványt 278 képviselő szavazta meg. A másodikat ezzel szemben már csak 94 képviselő támogatta, vagyis az RN frakcióján kívül alig néhányan.
Az ellenzék teljes összefogása esetén egyébként kivitelezhető lett volna a kormánybuktatás, a többség az ellenzéki Köztársaságiak megosztottsága miatt nem lett meg, ahol az első indítványt is mindössze 19-en támogatták a 62 fős frakcióban. A párt emiatt külön is ülésezni fog az ügyben, kialakítandó valamiféle egységes álláspontot.
Mindazonáltal Emmanuel Macron népszerűsége 2019 óta nem látott mélypontra, 28 százalékra süllyedt. A nyugdíjreform elleni tüntetések több jel szerint kezdenek eldurvulni, egyesek már XVI. Lajos király nyomán le is fejeznék a francia elnököt.
Elkezdődött a vita, két bizalmatlansági indítványt kell túlélnie hétfőn Emmanuel Macron kormányának – Ha a kettő közül valamelyik az előjelek ellenére átmegy,…
XVI. Lajos nyomán Emmanuel Macront is lefejeznék a francia tüntetők – Franciaországban továbbra sem finom hangvételű demonstrációk…
Megjelent a Népszava Külföld rovatában 2023. március 20-án.