Szlovénia mostani miniszterelnöke éppen három hónappal a választás előtt lépett színre, egy parlamenten kívüli pártot átvéve, miután kirúgták egy állami cég éléről. Szlovákiában alakított már úgy kormányt politikus, hogy a választás előtti utolsó hónapban 16 százalékpontot nőtt a népszerűsége. Magyar Péter váratlan felívelése tehát régiós viszonylatban egyáltalán nem példa nélküli: évtizedes pártstruktúrákat is gyorsan felül lehet írni. Csakhogy: kevés új sztár tud tartósan a politika élvonalában maradni. Helyzetkép.Magyar Péterről február elején még szinte senki sem tudta, hogy kicsoda. Azóta sincs még pártja, de már van olyan közvélemény-kutatás, amely alapján 15 százalékot is kapna egy választáson, az pedig szombat óta ténykérdés, hogy sokkal több embert képes kivinni az utcára tüntetni, mint az összes többi ellenzéki párt együttvéve. Magyarországon ez egészen különleges helyzet, ám hasonló politikai jelenségekre akad azért példa. Például a szomszédból.

Alig két éve történt például, hogy Robert Golob a saját otthonából online jelentette be, hogy ő lesz Szlovénia miniszterelnöke – kovidos volt, úgyhogy nem hagyhatta el a lakását a választás éjszakáján. Ennél is bizarrabb volt, hogy Golob két hónappal korábban még csak nem is politizált, pártja mégis 34,5 százalékot szerzett azon az éjszakán.

Kirúgták az állami vállalat éléről, úgyhogy átvett egy pártot, és nyert

Golob szinte a semmiből érkezett a politikába. 1999-től ugyan egy évig energetikai államtitkár volt, de több mint két évtizeddel később erre építve nehezen lehetett volna nagy politikai karriert építeni. Az sem emelhette kormányfői székbe, hogy húsz évig volt önkormányzati képviselő egy 13 ezer lakosú, az olasz határ mentén lévő kisvárosban, Nova Goricában.

Golob akkor döntötte el, hogy beszáll az országos politikába, amikor 2021-ben kirúgták a szlovén állami áramkereskedő vállalat vezérigazgatói székéből.

Akkor már tizenöt éve vezette a céget, amely nagyjából a magyar MVM-nek felel meg, még atomerőműve is van. Az elbocsátott vállalatvezető meggyőződése volt, hogy politikai okokból menesztették a cég menedzsmentjének nagy részével együtt. Úgy döntött, visszavág Janez Janša akkori miniszterelnök kormányának.

Hamarosan a saját képére formált egy néhány hónapos pártot, amelyet egy volt környezetvédelmi miniszter alapított 2021 májusában, Zöld Akció néven. Golob novemberben kényszerült távozni az energetikai vállalattól, és 2022 januárjában már a Zöld Akció elnökévé választották. Még aznap átnevezte a pártot Szabadság Mozgalomnak, és látványos kampányt indított az áprilisi választásra készülve. Golob fő üzenete az volt, hogy Szlovéniát le kell téríteni a Janša-kormány által képviselt „orbáni útról”. Nyugatbarát, szociálliberális, normalitást ígérő politikát hirdetett az autokrata törekvésekre hajlamos akkori vezetéssel szemben. Jogállamiságot és zöld energiát ígért, és akkorát nyert, mint soha egyetlen párt sem, amióta Szlovénia elszakadt Jugoszláviától.

Összesen három hónap telt el a választási győzelemig attól a pillanattól, hogy Robert Golob beszállt az országos politikába.

A sikeréhez az is kellett, hogy a baloldal addig igencsak szétaprózott volt, egymásból kiváló és sokat veszekedő kis pártok határozták meg a Janša-ellenes tömböt, de Golob meg tudta győzni a választókat, hogy képes lesz stabilan kormányozni, ha neki adnak bizalmat.

Ha nem is volt soha komoly politikus, azért az energetikai állami cég vezetőjeként sokakat ismert a politikai elitből. A sikerhez az is kellett, hogy Szlovéniában területi listákról választják meg a képviselőket, azaz nem volt szükség összefogásra az ellenzék részéről a kormányváltáshoz. Ugyanakkor a győztest jutalmazó módon osztják ki a listás mandátumokat, és így Golob pártja a szavazatok 34,5 százalékával a mandátumok 45 százalékát szerezhette meg.

Címkép: Rober Golob

Forrás: Újnépszabadság