A kukoricatermesztésre 2022 óta nehéz idők járnak, azóta komoly visszaesés is tapasztalható. A két évvel ezelőtti aszály miatt csökkent a vetésterület, ám idén még az eddigieknél is kisebb területen vetettek kukoricát a gazdák.

Fotó: 123rf.com

Az Agrárszektor annak járt utána, hogy azok a termelők, akik továbbra is kitartanak a növény mellett, hogy látják az idei vetéseket, milyen állapotban vannak náluk az állományok, és mire számítanak a továbbiakban.

Bár sokáig úgy látszott, a kukorica magyarországi termesztésének semmi sem árthat, 2022-es történelmi aszály megtörte ezt a diadalmenetet. Akkor hektáronként 3,4-4,3 tonnás termésátlag született csak, az össztermés pedig mindössze 2,37 millió tonnát tett ki. Ez pedig alaposan rányomta a bélyegét a termesztésre: míg 2022-ben 983 ezer hektáron vetettek kukoricát a magyar gazdák, addig 2023-ban már csak 871 ezer hektárra terveztek ezzel a növénnyel, ami mintegy 12 százalékos visszaesést jelentett. A teljes betakarított terület végül 768 ezer hektárra csökkent, az össztermés pedig 5,3 millió tonnát tett ki – írja az Agárszektor.

Erre pedig rátett egy lapáttal a tartósan alacsony gabonaár, így egyre kevésbé éri meg a gazdáknak ezzel a növénnyel foglalkozni.

Az idei vetésterület a tavalyihoz képest újabb 9 százalékkal csökkent, azt pedig még nem lehet tudni, ennek mekkora részéről fogják tudni be is takarítani a terményt a gazdák.

Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke az Agrárszektornak korábban kifejtette, az év nem indult jól a kukorica és a napraforgó számára. Mint mondta,

több helyről jelezték a gazdálkodók, hogy a kukorica, valamint a napraforgó esetében nagyon sok helyen vontatott, nem egyöntetű kelés van. Ez nagyon rossz hír, ami a későbbiekben problémákat okoz. Az a jó helyzet, ha a napraforgó és a kukorica együtt kel, mert akkor nincs versengés a növények között, hanem egymást segítik a növekedésben. Jelenleg a később kelő növényt a mellette levő elnyomja, nem fejlődik rendesen.

Ennek oka az eltérő vízkészlet a talajban, az, hogy nem az optimális körülmények közé kerültek a magok. Az egyik helyen jó talaj fogadta a magot, a másik helyen pedig szárazabb, ezért látható, hogy a probléma foltokban jelentkezik.

A lap által megkérdezett gazdaságok per pillanat arról számoltak be, hogy a vetett kukorica jó állapotban van, az időjárás egyes helyeken okozott fennakadásokat, a következő időszak fő kérdése a csapadék mennyisége lesz.

Forrás: agrarszektor.hu, Propeller