Mindezt azért, mert lejáratjuk az Ukrajnában zajló „különleges katonai műveletet”, vagyis a háborút. Csak az nem világos, mit lehet még lejáratni rajta. 

Nekiment a Népszavának egy cikk miatt az orosz külügyminisztérium
Fotó: SERGEI ILNITSKY | Forrás: AFP

Ugyan nem ér fel azzal az érdemrenddel, amelyet Szijjártó Péter kapott Vlagyimir Putyintól, de az a ritka megtiszteltetés érte a Népszavát, hogy közleményben támadja egy cikke miatt az orosz külügyminisztérium.

Szergej Lavrov tárcája a portálunkon augusztus 10-én a Bizarr keresztényüldözés Oroszországban címmel megjelent írást bírálja. A cikk arról a hatósági vegzatúráról szól, amelyet a Jehova tanúi orosz képviselőinek kell elszenvedniük, az orosz külügyminisztérium pedig azt fájlalja, hogy hogy a „ruszofób, balliberális” Népszava „le akarja járatni” az Ukrajnában zajló „különleges katonai műveletet”, értsd: a február 24-én Vlagyimir Putyin parancsára elindított háborút. A cikkben valóban szerepel, hogy „Oroszországban az Ukrajna elleni különleges katonai művelet nyíltan terület- és lakosságszerző háborúvá változott, s ezzel együtt jár a Nyugat-ellenesség állami ideológiává emelése, a jehovisták ennek a tendenciának lettek a szenvedő alanyai”, az viszont nem egészen világos, hogy egy háborút hogyan lehet önmagán túli érvekkel – példának okáért a július 25-i ENSZ-adatok szerint több mint ötezer civil halálos áldozattal és eddig 6,3 millió menekülttel – lejáratni.

Bizarr keresztényüldözés Oroszországban – Nem csak a háború ellen tiltakozókat ítélik el. A helyi bíróságok börtönbe zárják Jehova tanúit is. Szinte minden…

Ráadásul, bár az orosz külügyminisztérium vádja szerint a Népszava álhírt terjeszt, valójában a tárca közleményében virít egy hamis állítás, mégpedig az, hogy cikkünkben nem jelezzük, az orosz legfelsőbb bíróság szélsőséges szervezetnek nyilvánította a Jehova tanúit. Valójában ez két helyen is szerepel benne.

Szergej Lavrov tárcája egyébként nem csak a Népszavát vette célba, hanem a HVG-t is, amelyet azzal vádol, hogy elfogultan, kizárólag nyugati hírszerzési információk alapján számol be a háborúról.

Az, hogy a Népszava „lejáratja” a háborút és álhírt terjeszti róla, elég kemény vád, az orosz parlament alsóháza, a duma 2022. március 4-én fogadta el azt a törvényt, amely akár tizenöt év szabadságvesztéssel bünteti, ha valaki nem a Kreml szájíze szerint beszél vagy ír az orosz-ukrán konfliktusról.

Bünteti a törvény Oroszországban azt is, ha valaki egyszerűen csak nevén nevezi a háborút, és nem a „különleges katonai művelet” kifejezést használja helyette. Mentségünkre itt Magyarországon csak azt hozhatjuk fel, hogy a háború szót használja az Orbán-kormány is azokban a hirdetésekben, amelyekben az Európai Unió Oroszország ellen hozott szankcióit teszi felelőssé az inflációért. 

Ezek a hirdetések eddig nem szolgáltattak elégséges alapot ahhoz, hogy Oroszország visszavonja azt a Barátságért érdemrendet, amellyel Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert tüntette ki 2021-ben, és amelyet a magyar tárcavezető a háború ellenére deklaráltan nem akar visszaadni.

Szijjártó Péter kimondta, nem adja vissza a Barátság érdemrendet, amelyet az oroszoktól kapott – Békés körülmények között kapta, és ami békés körülmények…

Két hónap leforgása alatt ez már a második alkalom,hogy Népszava valamelyik írása visszhangot kelt a legfelsőbb politikai körök. Júniusban maga Orbán Viktor miniszterelnök ragadott billentyűzetet és írt levelet az interjú után, amelyet Radoslaw Sikorski volt lengyel külügyminiszter adott a Népszavának.

Orbán Viktor sértődött levelet írt a Népszava interjúja miatt, szerinte ő mindent megtett az európai egységért – Megszereztük azt a levelet, amelyet a magyar…

Megjelent a Népszava Külföld rovatában 2022. augusztus 16-án.