Az Európai Parlament (EP) kedden választ új elnököt, aki várhatóan a máltai Roberta Metsola lesz.

Az Európai Néppárt (EPP) frakciójához tartozó képviselő lehet a második nő, aki az EP történetében betölti a magas pozíciót. Az első a francia Simone Veil volt 1979-1982 között. A politikus azért is történelmet írhat, mert még nem fordult elő, hogy egy kis tagállam küldöttét válasszák meg az uniós törvényhozó testület élére. A szigetországnak hat EP-képviselője van, míg például a legnagyobb nemzeti delegációt küldő Németországnak 95. Roberta Metsola az EPP liberális szárnyához tartozik, a baloldal egyetlen politikai kifogása vele szemben, hogy ellenzi az abortuszt. Már akkor kritizálta – igaz, csak finoman – a magyar kormány jogállamiságot leépítő lépéseit, amikor ez még nem volt divat a néppárti frakcióban. A jobbközép politikus a hét elején váratlanul elhunyt David Sassolit válthatja az EP elnöki székében.

A választásra nem a haláleset miatt kerül sor, az olasz szocialista képviselő mandátuma egyébként is lejárt volna, mivel az EP-ben eleve két és fél évre választják a tisztségviselőket. A parlament két legnagyobb frakciója, a néppárti és a szocialista a képviselő-testület 2019-es megalakulásakor megállapodott, hogy jelöltjeik egymást fogják váltani az intézmény élén. A többi politikai csoport ugyan nem nézte jó szemmel a különalkut, de nem tudta megakadályozni. A Zöldek, az euroszkeptikusok és a szélsőbaloldaliak most is a saját emberüket indítják a keddi elnökválasztáson – ketten közülük nők -, de nincs esélyük győzelemre, mivel a harmadik legnagyobb frakciót alkotó liberálisok gyakorlatilag beálltak Metsola mögé.

A korábbi egyezség ellenére a szocialisták még kéretik magukat, arra számítva, hogy szavazataikért cserébe fontos tisztségeket nyerhetnek. A baloldalnak eleve több parlamenti alelnöki poszt jár, ha a leendő elnök a jobbközép soraiból kerül ki. A még zajló frakcióközi tárgyalásokon a szocialisták elérhetik, hogy akár kettővel több EP-alelnökük legyen, mint az utánuk következő politikai csoportnak, ami komoly eredménynek számítana. Emellett megcélozták a szakbizottságok elnökeiből álló testület vezetői pozícióját, és saját emberüket szeretnék ültetni az EP főtitkári székébe is, amelyet jóideje egy Néppárthoz kötődő német tisztviselő foglal el.

Lapunknak nyilatkozó EP-források azonban kevéssé tartják elképzelhetőnek e két követelés teljesítését. A szocialisták hétfői frakcióülésükön határoznak róla, hogy támogatják-e Roberta Metsolát. Informátoraink szerint az EPP nem alaptalanul reménykedik benne, hogy ismét megszületik az “Európa-párti többség”, és Ursula von der Leyen bizottsági elnököt követően, egy másik néppárti politikus is megkapja a parlament mértékadó politikai erőinek a támogatását.

A félidős választáson távozik posztjáról a képviselő-testület két magyar alelnöke, a fideszes Járóka Lívia és a DK-s Dobrev Klára. Járókát még az EPP delegálta, de miután a függetlenek között ül, kevés az esélye, Dobrev pedig a szocialista frakcióban kötött megállapodásnak megfelelően két és fél évre vállalta a munkát.  

Megjelent a Népszava Külföld rovatában 2022. január 14-én. A szerző a lap brüsszeli tudósítója.