A svédek csatlakozásával a Balti-tenger lényegében NATO-beltengerré változott, de az oroszokat jobban zavarhatja a finn belépés – mondja a Válasz podcastjában Siklósi Péter biztonságpolitikai szakértő, korábbi védelempolitikáért és védelmi tervezésért felelős helyettes államtitkár. Az újabb svéd–magyar Gripen-megállapodás tartalma katonai és üzleti titok, de azt lehet tudni, hogy pontosan annyi vadászgépet veszünk, amennyit akartunk. Mennyi esély van a NATO–Oroszország háborúra? Mi az a „medvesárkány” és miért félelmetes? Ki tankol most az oroszoknál?
Néhány részlet:
Nyilvánvaló, hogy a Gripen a NATO-n belül kisebbségben van az F-16-osokkal szemben, egész egyszerűen azért, mert az Amerikai Egyesült Államok a világ legnagyobb GDP-jével és legerősebb hadseregével rendelkezik. […] A Gripenek jók, sőt ez a repülőgép a maga áráért messze a legjobb a világon. Más szavakkal, ár-érték arányban a Gripen szenzációsan jó. Ráadásul hogyha az ember választ egy típust, akkor érdemes azt az élettartama végéig használni. Félúton kidobni pénzkidobás. […] Az F-35-ös persze modernebb repülőgép, viszont őrült drága üzemeltetni. Már az F-16-ost is sokkal drágább üzemeltetni, mint a Gripeneket.
A NATO az elrettentésre épül. Ha ez nem működik, akkor jöhet a védelem. […] Ahhoz, hogy az elrettentés működjék, nem elég szájkaratézni, hanem hiteles katonai képességeket kell letenni az asztalra. Ezért „készülni kell a háborúra”. Ez nem azt jelenti, hogy háborúzni akarunk, ez csak azt jelenti, hogy hiteles képességeket akarunk felmutatni az ellenségnek, nehogy véletlenül eszébe jusson megtámadni minket. Egyébként nem is nagyon jut az eszébe. Oroszországnak igazából még Ukrajnát se sikerült legyőznie, pedig az sokkal kisebb falat.
A teljes írás itt: „Ez a gép a maga áráért messze a legjobb a világon”
Forrás: Újnépszabadság