Hogyan lehetne biztos és hosszú távú alapokra helyezni az Ukrajnának nyújtott katonai segítséget? Jens Stoltenberg előterjesztése alapján erről is tárgyaltak a NATO-országok külügyminiszterei kétnaposra tervezett brüsszeli tanácskozásuk első napján. 

Szijjártó Péter: Ez egy védelmi szövetség, nem pedig támadási szövetség. Kép forrása: Facebook

A szerdai ülésen először vett részt a svéd külügyminiszter teljes jogú tagként.

Az asztalra tett javaslat szerint az észak-atlanti szövetségnek a jövőben nagyobb szerepet kell vállalnia a fegyver- és lőszerszállítások, valamint a kiképzések koordinálásában, és egy öt évre szóló, nagyjából 100 milliárd eurós alapból kell segítenie a kelet-európai ország haderejét.

– Meg kell változtatnunk a támogatásunk dinamikáját. Hosszú távon megbízható és kiszámítható biztonsági támogatást kell biztosítanunk Ukrajnának – mondta Stoltenberg az ülést megelőző sajtótájékoztatóján.

A főtitkár nem árult el részleteket az előterjesztésről, amely egyes vélemények szerint arra szolgálna, hogy megvédje Ukrajnát “a változás szelétől”, azaz egy második Trump-elnökség kiszámíthatatlanságától. A tárcavezetők most nem döntöttek a javaslatról, de megkezdték a tervező munkát, amely a NATO júliusi, washingtoni csúcstalálkozóján érhet révbe.

Szijjártó Péter a Facebook-oldalán közvetített sajtótájékoztatóján világossá tette, hogy Magyarország nem ért egyet azzal, hogy a szövetség “közelebb kerüljön a háborúhoz”. Szerinte ugyanis ez történne, ha a NATO koordináló szerepet vállalna halálos fegyverek Ukrajnába szállításában, katonák kiképzésében és az ukrán haderő finanszírozásában. 

Ezért a kormány már a tervezés folyamatából is kivonja magát – közölte a külügyminiszter.

– A NATO védelmi szövetség volt és marad. A NATO nem vállalt részt és nem fog részt vállalni az ukrajnai katonai konfliktusban. Nekünk, Ukrajna barátainak, jogunk van hozzá, hogy segítsük önvédelmi harcát. Ettől még nem válunk a háború részesévé. Pozíciónkon nem változtat, ha koordináló szerepet vállalunk – mondta a NATO-főtitkár, amikor a nap végén a magyar álláspontról kérdezték. Jens Stoltenberg megjegyezte, hogy nem csak Szijjártó Péterrel, hanem a múlt héten Orbán Viktorral is kétszer egyeztetett a friss tervekről.

– Biztos vagyok benne, hogy megoldást találunk a magyar aggodalmakra és konszenzusra fogunk jutni – tette hozzá.

Csütörtökön a miniszterek a NATO-Ukrajna Tanács ülésén foglalkoznak Ukrajna jelenlegi és jövőbeli katonai szükségleteivel, valamint találkoznak az indo-csendes-óceáni partnerekkel és az Európai Unió képviselőivel. 

576 millió euró értékben küld Németország tüzérségi lőszert Ukrajnának – Csehország azon kezdeményezésének részeként, amely a világ különböző országaiból…

Hollandia 350 millió euró értékben látja el F-16-osokhoz szükséges lőszerekkel és drónokkal UkrajnátKajsa Ollongren védelmi miniszter Kijevbe látogatott, ahol…

Megugrottak a NATO védelmi kiadásai

Megjelent a Népszava Külföld rovatában 2024. április 3-án.