A volt politikus szerint nehéz elképzelni, hogy valaki, aki fiatalon még egy kommunista párt elnyomása ellen küzdött, később egy másik meggyőződéses támogatójává válik.
Nyílt levelet írt Orbán Viktor miniszterelnöknek Nathan Law hongkongi demokráciapárti aktivista és egykori politikus. A levelet a Politico tette közzé.
Az új nemzetbiztonsági törvény életbe lépése előtt a kínai hatóságok elől Londonba menekült aktivista azzal kezdte levelét, hogy nehéz elképzelni, hogy valaki, aki fiatalon még egy kommunista párt elnyomása ellen küzdött, később egy másik meggyőződéses támogatójává válik. Mégis úgy véli, hogy Orbán Viktorhoz hasonlóan egyre többen tesznek így.
Megjegyezte, hogy a Fidesz demokrata ifjúsági szervezetként kezdte működését az 1980-as években a szovjet elnyomással szemben, ezért Orbánnak a szervezet alapítójaként még emlékeznie kell arra, hogy milyen az a hatalom, amelyet nem fog vissza a fékek és ellensúlyok rendszere. Nathan Law szerint a Kínai Kommunista Párt hatalmi rendszere nem különbözik a Szovjetunió rendszerétől. Ezért az aktivista nem érti, hogy Magyarország miniszterelnöke miért áll inkább Peking mellé és akadályozza az Európai Uniót abban, hogy támogassa Hongkong törekvéseit a szabadságra.Nathan LawFotó: AFP / TIZIANA FABI
Levelét azzal indokolta, hogy ami Budapesten történik, az hatással van a hongkongi eseményekre. Álláspontja szerint Orbán 2010-es hatalomra kerülése óta a kínai kormányzattal ápolt viszonya megnehezítette, hogy az EU nyomást gyakoroljon Pekingre, ha az emberi jogok megsértéséről van szó. Úgy fogalmazott, hogy Orbán országa azóta is Kína legfőbb védelmezőjeként működik az unióban.
A kínai elnök, Hszi Csin-ping minden kritikát ellenséges külföldi erőknek tulajdonít, ami Nathan Law szerint a hidegháborús mentalitásra jellemző. Az aktivista kijelentette, hogy ha Orbán Viktor korábbi nyilatkozatainak megfelelően valóban aggódik a globális megosztottság visszatérése miatt, akkor a legjobb az lenne, ha a demokratikus szövetség részeként a fékek és ellensúlyok alkalmazásán dolgozna.
Levele végén Nathan Law megjegyezte, hogy ha később visszatekint az életére, nem akarja magát olyannak látni, akit húszévesen gyűlölt volna, és hiszi, hogy ezzel Orbán Viktor is így van. Hozzátette, hogy az EU-t azért hozták létre, hogy segítse a béke és a demokrácia fennmaradását, ezért egyértelműen el kell ítélnie a globális békét fenyegető jogsértéseket. Ennek pedig Magyarország sem állhat az útjába. Nathan Law tavaly novemberben adott interjút a Népszavának.
Forrás: nepszava.hu Publikálás dátuma2021.07.05.