Victor Negrescu román szociáldemokrata európai parlamenti képviselő az Európai Unió helyzetéről szóló szeptemberi megbeszélések előtt arra kérte az Európai Bizottság elnökét, hogy az Ukrajnának és Moldovának nyújtott logisztikai, humanitárius és katonai segélyekkel kapcsolatos kiadásokat vegyék ki a költségvetési hiány kiszámításából.
„A frontországok bebizonyították, hogy a veszéllyel szemben képesek voltak fontos dolgokat tenni Ukrajna és Moldova megsegítésére és életmódunk védelmére. E súlyos kihívás leküzdése érdekében számos frontország jelentős forrásokat ajánlott fel, és jelentős összegeket költött saját költségvetéséből, hogy biztosítsa az Ukrajnának szükséges logisztikai, humanitárius és katonai segítséget. Ez előre nem látható többletköltségeket és -kiadásokat eredményezett, és súlyos terhet rótt a nemzeti költségvetésekre.
Néha ezek az elengedhetetlen pénzügyi költségek más, az adott országok demokratikus és társadalmi ellenálló képességét közvetlenül befolyásoló, kulcsfontosságú politikák rovására mentek. Ezért a jelenlegi európai költségvetési szabályoknak való megfelelés, azaz a GDP három százalékának megfelelő hiány és a GDP hatvan százalékának megfelelő adósság egyre nehezebbé, szociális kihívássá vált, különösen a COVID utáni korszakban és a jelenlegi magas inflációs ráták mellett” – magyarázta a PSD európai parlamenti képviselője a megközelítését és egy ilyen intézkedés szükségességét.
Victor Negrescu szintén kiemelte, hogy ez a döntés egyben megoldás lenne az Ukrajnának és Moldovának nyújtott támogatás növelésére, mivel a „tehermentesített” költségvetés további mozgásteret biztosíthatna a logisztikai, katonai és humanitárius segítségnyújtás költségeinek fedezésére.
Az Európai Bizottság jövő havi, az Unió helyzetéről szóló beszédében tett bejelentései előtt „felszólítom az Európai Bizottságot, hogy vizsgálja meg az európai költségvetési szabályok és a túlzott hiány esetén követendő eljárás ideiglenes módosításának lehetőségét azáltal, hogy a hiányszámításból kivonja az Ukrajnának és a Moldovai Köztársaságnak nyújtott logisztikai, katonai és humanitárius segélyre fordított konkrét összegeket. Ez nagyobb költségvetési mozgásteret biztosítana a segítő uniós országoknak ahhoz, hogy folytassák és kiterjesszék az Ukrajnának és a Moldovai Köztársaságnak nyújtott, nagyon szükséges támogatást. Az ilyen átmeneti rugalmasság beépítése a jelenlegi pénzügyi keretbe kiváló témája az Unió helyzetéről szóló javaslataiknak” – hangsúlyozta Victor Negrescu szociáldemokrata európai parlamenti képviselő.
Forrás: Euractiv