Gyökerekről – az indulásról

Szolnay Sándor gyűjteményes kiállítását rendezte meg a kolozsvári Művé­szeti Múzeum. Ha divatos társadalomtudományi mű­szóval élhetnék, úgy szívesen, idézőjel nélkül, a Szolnay-jelenségről írnék most. Elöljáróban: ilyen meghatározást ne is keressen az olvasó se a régi, se a frissebb szakirodalomban, ez az egész – engedtes­sék meg neki – e sorok írója „kitalációjának” tűnik. Ám a Szolnay-jelenség, ha meghökkent is az ide nem illő szó, mégis valóságos valami, s e prológus (a szerző mentegető­zése) után álljanak itt mellette az érvek.

Szolnay Sándor: Nagyenyedi látkép

Lépjünk vissza kerek ötven esz­tendőt.

1921.

Majd ha megírják egyszer az erdélyi képzőművészet két világháború közti történetét, abba a bizonyos, az elindulás éveit feltüntető kalen­dáriumba minden bizonnyal pi­ros betűvel kerül be ez a neveze­tes évszám. A világháború forgó­szelének kellett elülnie előbb, hogy a döbbent „fehér csendet” – a silent musae állapotát, de a koráb­bi parlagi művészeti életet is – valami egészen újnak a kezdete rázza fel. Kezdődött pedig ez az új a kolozsvári megyeház nagytermé­ben egy olyan kiállítással, amin nyolcvan erdélyi művész 327 művével a román, magyar és szász képzőművészet együvétartozását de­monstrálta. Kolozsvár sem a világ­háború előtt, sem azután egy ideig nem központja még a képzőművé­szeti életnek, de központja lesz azonnal a nagy világrengés után a művészi szervezkedésnek. Ács Fe­renc hozza el ide, Kolozsvárra a századforduló után az impresszio­nizmus újdonságát – hogy azután még ebben se történjék itt különösebb. Ebben a városban s éppen ezen a kiállításon, Szolnay az első név, akire igazán érdemes lesz figyelni.

Ki ez az ismeretlen fiatalember?

George Oprescu, a román művészetírás nagy öregje fedezi fel képeit a kiállításon. A tüdővészesek betege­sen piros arcáról (figyeljük meg, ilyen az összes önarcképein), hideg logikát tükröző acélkék szeméről sokan a tüdőszanatórium lakójára ismernek benne. Mélyről húzó kö­högése itáliai emlék; „karszti kavernák, veronai kazamaták és a sancasinói barakktábor hangszerelése” – egyik portréjának hőse, az író Kováts József fogalmazta meg betegségét ilyen kegyetlen költőiséggel.

Tehát a frontról tér haza, s még ebben is tipikus Szolnay sorsa. Vajon hányan tértek meg onnan ilyen súlyos emlékekkel? Összegező tanulmány sohasem készült erről (művészetszociológia vagy művészetpszichológia tárgykörébe illene inkább a felmérése?), de bizonyos, hogy a legjobbak vannak közöttük. Nagy István harctéri vázlatait egé­szítik ki évek múltán is visszakí­sértő borzalmas élményekben Popp Aurel hatalmas és riasztó kompozí­ciói, Gallasz Nándor balalajkát pengető orosz muzsikja és Walter Widmann korai expresszionista ké­pei ihletődnek valahol közös front- és fogságélményekből. Nicolae Tonitzát ez az átélt rettenet készteti, Masereelre emlékeztető expresszív hangvétellel, a foglyok menetének megörökítésére. S a nagybányai Réthy Károly, Börtsök Samu sorvasztó betegséget hoznak haza Szolnayhoz hasonlóan a lövészár­kokból.

Vajon nem a művészet teremté­sét jelenti itt akkor a művészpálya vállalása? Szolnay hiszi ezt és hittel hirdeti.

Tanulni kellett s tanulni legkö­zelebb Nagybányán lehetett, vagy ha pénze volt rá valakinek (Szol­nay betegsége miatt sem gondolha­tott erre), a külfölddel, Münchennel, Párizzsal próbálkozhatott. De Nagybánya azoknak is tanulságos iskola, akik előbb vagy utóbb mé­gis eljutottak a modern művészetek valamelyik Mekkájába.

Nagybánya külön világ. Éppen negyedszázados hagyománya van itt akkor mar a meg nem szakadt mű­vészi munkálkodásnak. Túl van a plein air naturalizmus, majd az avantgarde első korai hullámának forradalmain, s útban is van ha­gyományainak megcsontosodása fe­lé. Szolnay s akik idejönnek, ezt a kettősséget érzik. Tanulni lehet, hi­szen biztos kezű, biztos ítéletű mes­ter vállalta a szabadiskola fenntar­tását, de lázadni kellett, mert sze­met hunyni nem lehetett a múltba fordulás, a manierizmus mindennapi példái fölött.

Szolnay korrektúraélményei a vele együttérzők egész csoportjának közös élménye. „Amikor beiratkoz­tam hozzá – ti, Thormához, írja a háború után Nagybányán töltött évekről –, hosszú ideig hűvösen ke­zelt, mint a másik tábor emberét. Hónapokig rajzoltam a korsókat, akttanulmányokat csináltam, aztán megfestettem az első olajportrémat. megmutattam Thormának. Sokáig nézte, aztán rám vetette az első ba­rátságos pillantást ismeretségünk óta.”

Réti István is tanítványának fo­gadja, de ahogy e kiváló művészpe­dagógus Nagybányáról elmarad, Szolnay egyre inkább magába for­dul, önmagához menekül, „s az évek során – ismét Kováts Józsefet idézzük – a nagy és korszerű for­makeresők legelső romániai magyar képviselőinek sorába lép. Eleinte szélesen és darabosan fest. A cézanne-i felfedezés ösztönzi: színek­kel fejezi ki a formát.”

Amit Nagybányán fest – meg­győző dokumentációját gyűjtötte egybe ennek a korszaknak a mostani kiállítás –, csak ujjgyakorlatai még a minden utóérzéssel és maradisággal szemben a nagy szkizmát hirdető Szolnaynak. Ha robbanó, ke­gyetlenül igazat mondó természetét nem ismernők, ezekből a képekből még nem tudnánk levezetni annak az ellenszevnek a lényegét, ami Nagybányán fogadta. Stúdiumok és tájak, ő is megfesti a Zazar part­ját, a Kereszthegyet, sőt boglyás képei is vannak, ami egyfajta Nagybányához-tartozást jelentett akko­riban. Ám e képekben már benne feszül a színek és a fény felé ta­pogatózás, az új kitapintásának bizsergető vágya, s a bizonyosság is, hogy ahhoz csak a mar magáénak tudott eredmények után lehet el­jutni.

Érdekes, hogy kritikusainak legnevesebbike, Dienes László veszi észre először viaskodásának értelmét a térrel, a tömegek téri kifeje­zésének lehetőségeivel, amit Nagy­bányán olyan nagyon meg akart tanulni. Dienes ad hírt 1923-ban el­ső egyéni kiállításáról, s kimondat­lanul bár, de ő fedezi fel nekünk, mit jelent e Nagybányán nevelődött művész erős kolozsvári elkötelezett­sége.

Nagybánya és Kolozsvár – szót ejtettünk mar a képzőművészeti élet súlypontjának észrevétlen átköltözéséről. Nos e folyamatban Szolnaynak és példájának (ha úgy tetszik: a Szolnay-jelenségnek) el­határoló szerepe van. Nagybányán tanul, Nagybányán dolgozik, de egyéni kiállításával a félreeső bá­nyászvároskából Kolozsvárra jön. 1923-as bemutatóját 1926-ban ugyanitt követi a második egyéni tárlata. S a kettő között az 1921-es Erdélyi Szalon hagyományát fel­újítva, román–magyar–szász Demian–Szolnay–Widmann – kiál­lítást láthat a kolozsvári közönség. Nagybánya után festőiségének kiteljesítését hozzák a kolozsvári évek, Nagyenyed és Segesvár tisztító benyomásai.

Avantgarde művész Szolnay Sán­dor? Egész biztosan nem. Nem tartozik oda, ha az avantgarde-on a formabontásnak kiáltványokhoz kapcsolódó történelmi útját értjük. De igenis úttörő volt abban és ahogyan a minőséget, fogalmazhat­nánk úgy is, a magasabbrendű festőiséget teszi meg a művészi lét egyedüli alapjának. S mindezt abban a városban és azon a tájon, ahol éppen ennek a magatartásnak volt kevés a hagyománya.

Ezzel a tanulsággal bocsát el kolozsvári kiállítása is. „És íme az új képek – reveláció, ahogy a kritika Nagybánya után mar a maga útját járó Szolnayt megismeri – ujjongó derűlátás vallomásai… Könnyed, friss foltok, zengő vonalak dalolnak a vásznain a sárgába, szürkébe, hervadó régi Szolnay színskála fo­kain.”

Megjelent A Hét II. évfolyama 30. számában 1971. július 23-án.