A Magyar Újságírók Országos Szövetségnek (MÚOSZ) közleménye. Sérült a sokszínű tájékozódás joga. A tájékozódáshoz való jog a választó alapvető állampolgári joga. Választási kampányban ez különösen érzékeny alapjog. A járványra hivatkozva egyetlen párt sem szelektálhat az újságírók között, nem akadályozhatja meg a sokszínű tájékoztatást.
Az országgyűlési választások hivatalos kampánya február 12-én indul.
A pártok azonban már akcióznak. Joguk van hozzá. Ám ahhoz már nincs joguk, hogy nyilvános eseményeikről kitiltsák a nyilvánosság munkásait. Legutóbb a Fidesz józsefvárosi lakossági fórumán az történt, hogy a terem befogadóképességére és a pandémiára hivatkozva nem engedték be egyes lapok képviselőit. Mintha a járvány csak bizonyos újságírókat veszélyeztetne…
A MÚOSZ felhívja a rendezvények felelőseinek figyelmét arra, hogy a média munkatársainak kitiltása törvénysértő. Egyetértünk a telex álláspontjával: „Ha a sajtót nem engedik be a nyilvánosan meghirdetett gyűlésre, akkor szabálysértést követnek el. A szabálysértési törvény szerint gyülekezési joggal való visszaélésnek számít, ha a gyűlés szervezője vagy vezetője kizár egy újságírót a rendezvényről.”
A Magyar Újságírók Országos Szövetsége a 2021.12.23-i állásfoglalásában már emlékeztetett: Magyarországon az Alaptörvény, az Uniós Alapszerződés, és a Médiatörvény is állampolgári alapjognak tartja a befolyástól mentes tájékoztatáshoz való hozzáférést. Az Alaptörvény szerint „Magyarország elismeri és védi a sajtó
szabadságát és sokszínűségét, biztosítja a demokratikus közvélemény kialakulásához szükséges szabad tájékoztatás feltételeit.”
Amikor a választók az ország jövőjéről döntenek, vagyis a parlamenti választásoknál különösen fontos, hogy ne sérüljön senkinek a tájékozódáshoz való joga, hogy törvényesen működjön a demokratikus nyilvánosság.
Budapest, 2022. február 6.