A Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) visszautasítja azt a politikai lejárató kampányt, amely a Magyar Hang ellen indult, és ami azóta is tart, hogy a lap belátta, súlyos szakmai hibát követett el. Amikor ez kiderült, a szakma szabályainak megfelelően helyreigazítottak – visszavonták az eredeti hírt –, elnézést kértek az olvasóktól, kivizsgálták az esetet, és megtették a szükséges szervezeti intézkedéseket, hogy többet ilyen ne forduljon elő. Ezzel a történetnek vége. Elvileg.

Ezzel szemben a magyar külügyminiszter még egy héttel a történet után is azt nyilatkozta, hogy „könnyen lehet, hogy egy meghangszerelt titkosszolgálati akció keretében állt elő ez a helyzet… Magyarországra veszélyt hozni büntetlenül nem lehet.” Mondta ezt azok után, hogy a szerkesztőség belátta a hibát. Az Alkotmányvédelmi Hivatal vizsgálatot indított, amiről egyelőre nincs több hír.

Az nem vitás, hogy a Magyar Hang hibázott. Ráadásul még a közölt fotó sem volt aktuális. Ugyanakkor a teljes képhez tartozik, hogy a szakma szabályainak megfelelően a névtelen e-mailben szombat este érkezett hírt megpróbálták ellenőrizni – kérdéseket küldtek a Terrorelhárítási Központhoz, az Országos Rendőrkapitányságra, a Külgazdasági és Külügyminisztérium sajtóosztályára, sőt, később magának a miniszternek is írtak sms-t –, de sehonnan nem kaptak választ. Azóta sem. Ezután másnap hajnalban, a kapcsolódó információkat elemezve (mint köztudott: pár nappal korábban járt Budapesten II. Efrém szíriai ortodox pátriárka, valamint Asszad elmenekült Szíriából, s akkor még nem lehetett tudni, hogy hova stb.) elhamarkodottan döntöttek. Rosszul. Ugyanakkor a valódi sajtót az különbözteti meg az álhírterjesztőktől, hogy előbbiek ilyenkor helyesbítenek, utóbbiak soha. Sőt!

A Magyar Hang számára végzetes lehet e hiba. Egy hiteles, tekintélyes lapról van szó, amelynek fő megélhetési „forrása” az olvasók bizalma. Ha ez elvész, mindent elveszítenek. Az ellenük indított hajsza éppen ezt a hitelességet kívánja felmorzsolni, nemzetbiztonsági kockázatnak állítva be a tévedést, erősítve azt az érzetet, mintha szándékos félretájékoztatásról lenne szó. A meg nem nevezett külföldi akcióra való hivatkozás pedig apropót adhat a szuverenitásvédelem beindítására is.

A Magyar Újságírók Országos Szövetsége kiáll a hiteles tájékoztatás mellett. Hibázni lehet, de a helyreigazítás ilyenkor kötelező. A Magyar Hang így járt el. Fontosnak tartjuk leszögezni, hogy a tévedés esélyét jelentősen csökkenti, ha az érintett kormányzati szervek vagy más információtulajdonosok időben tájékoztatják a nyilvánosságot. Erre most is megvolt az esély. Korrekt tájékoztatás viszont azóta sincs.

Forrás: MÚOSZ

A szerkesztő megjegyzése

Az Index délutáni cikke szerint délután ültek össze Budapesten a titkosszolgálati vezetők „Magyar Péter és a Magyar Hang állításai miatt, miszerint a szíriai bukott elnök Magyarországra utazott, miután a lázadók elfoglalták Damaszkuszt. Mint kiderült, a lap információi álhírek…”

A háttér: „Miután december 8-án bejelentették Damaszkusz elfoglalását a szíriai felkelők, megindult a találgatás: hová tűnt Bassár el-Aszad szíriai elnök. A sajtóban több feltételezés is megjelent az esettel kapcsolatban, többek között a Magyar Hang információi is, amely szerint Ferihegyre érkezett egy szíriai repülőgép, erről pedig Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke is posztolt közösségi oldalán. Kiderült, hogy a Magyar Hang információi tévesek, nem érkezett repülőgép Szíriából Magyarországra.”

Tehát ez történt. A MÚOSZ közleményéből kiderül, hogy az elkövetett hiba után a Magyar Hang szerkesztősége gyorsan, példaszerűen, szabályszerűen járt el; számára hálátlan helyzet, hogy a kezdeti álhírt Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke is átvette és terjesztette.

Ebben a helyzetben különösen szükség van a sajtó, a kollégák szolidaritására, szükség lett volna már akkor, amikor a vészjósló mondat, a lidérces szándékvélelem – „könnyen lehet, hogy egy meghangszerelt titkosszolgálati akció keretében állt elő ez a helyzet… Magyarországra veszélyt hozni büntetlenül nem lehet.” – a kiváló magyar sajtóorgánumra is vonatkozóan elhangzott. Ahelyett, hogy… Amint Tompos Ádám, a lap riport- és társadalom-rovatának szerkesztője fogalmazott: Szijjártó Péter elejét vehette volna az ügynek, ha Magyarország külügyminisztereként nem kedden, hanem már vasárnap közzétesz egy videót a tények tisztázására. A politikai szándék nyilvánvaló; Magyar PÉtert védi európai parlamenti státusza – a Magyar Hangot ki védi meg? Tompos elmondta azt is, hogy a lap vezetősége a hiba nyomán felajánlotta lemondását, de a szerkesztőség azt természetesen nem fogadta el.

Aggódunk a kiváló polgári hetilap és prtál sorsáért, aggódunk és drukkolunk. Várjuk „a szakma” közösségvállalását, tiltakozását a koncepciós szándék ellen – miért ne, a Magyar Újságírók Romániai Egyesülete részéről is. Vagy ez túlzás?