A Zárdatemplom a Szatmári Irgalmas Nővérek Egyesületének temploma. Az Egyesületet 1842-ben alapította Hám János Szatmáron az Ausztriában kiképzett négy nővérrel és a velük érkezett három irgalmas nővérrel. Céljuk a nőnevelés, az irgalmasság testi és lelki cselekedete, minden szegény segítése. Szellemi vezetőjük Páli Szent Vince.

A második világháború végén a szatmári irgalmas nővérek rendtartományában, összesen nyolcvan házban, intézményben 1500-an szolgálták a legszegényebbeket.

1857-től tanítóképző, 1892-től óvónőképző, 1894-től Polgári Iskolai Tanítóképző működött itt. A tanítóképző épülete 1881-ben, a Polgári Iskoláé pedig 1912-ben épült.

Aki először pillantja meg a Ştefan cel Mare/Kazinczy utcán a szatmárnémeti „Zárdát”, annak feltűnik monumentális egyszerűsége, egysége. Sokkal jobban érvényesült ez a jelleg abban az időszakban, amikor az egységes célt szolgáló épületegyüttes hatalmas parkot ölelt körül. Az Irgalmas Nővérek szervezetének erőszakos feloszlatása után az épületeket több intézmény vette birtokába, jórészt tanügyi intézmények, a parkot felszámolták, megkurtításával egy új utcát, lakóparkot hoztak létre a múlt rendszer dédelgetettjei számára.

Amikor az épület visszakapása még reménytelennek tűnt, a püspökség új házat épített a rend számára. Az új kolostorépület 1998-tól a Wonfenbüttel/Wesselényi utca 32 szám alatt van.

A Zárda is Hám János alkotása. Egy bécsi alapítvány összegéből, a városi tanács támogatásával 1842-ben készült el. Telekként a Szamos kiságának a medrét használták. Az épület stílusa klasszicista, a klasszicizmus leegyszerűsített, szegényesebb változata. A volt kolostorépület komor falait csak a szinteket elválasztó, valamint az ablakok alatt húzódó egyszerű párkányok díszítik.

A homlokzat szögletes övpárkányainak, timpanonjának geometrikus szigorát a félkör alakú toronyablakok és a térségünkben kissé szokatlan kinézetű, hengeres formával zárt toronysüveg töri meg. A templom tervét Scultéti Zoltán készítette.

A bejáratnál márványtábla emlékeztet a templom építkezési irányítójára, Gonzeczky Jánosra, aki az egyházmegye egyik vértanúja.

Az utca az utóbbi száz évben nem sokat változott, a monumentális épület látványa ma is „uralja” ezt az útszakaszt.

Hám Jánosnak, az alapítónak a nevét, emlékét az épület kriptájában, az alagsorban emlékhely őrzi, az urna a nagy püspök szívét tartalmazza. A templom előcsarnoka melletti lakrészben volt Hám János egyik arcképe, Zahorai János alkotása, amelyet most a püspöki palota folyosóján tekinthetik meg az érdeklődők.

A templomot valamint a régi zárda épületét a közelmúltban újították fel picétől a padlásig, a zárda két épülettömbjében létesült a Hám János Egészségügyi Központ, amely 21. századi szinten, jól képzett szakemberekkel és felszerelésekkel várja a rászorulókat, az épület mögé került Hám János első szatmári mellszobra, Lakatos Pál alkotása is. Ezzel párhuzamosan sorra újultak meg a környék épületei, az úttest, a járdák, az egész útszakasz.