Scheip Károly (Sebesmező, 1904. – Nagybánya, 1981.)

Előbb Szatmáron, majd Nagybányán telepedett le. Szatmáron címfestő, Nagybányán a szabadiskolában Ziffer Sándor tanítványa volt. Rajzokat, linóleummetszeteket is készített, festményein a nagybányai természetelvűség hagyományait követte. Egyike volt a nagybányai művész-sírok felkutatóinak, gondozóinak.

Scheip Károly: Virágcsendélet (olajfestmény)

Egyházművészeti tevékenysége elég jelentéktelen, néhány szobrot, festett faragványt újított fel Felsőbányán, Nagybányán stb. Ezt onnan tudjuk, hogy a felújított darabokra általában felírta: átfestette Scheip Károly. Természetesen az itt reprodukált táblát a művészek nevével nem Scheip Károly helyezte el a nagybányai temető bejáratánál, de neki is szerepe volt abban, hogy ezeknek a művészeknek a sírjai máig gondozottak, nem mentek feledésben.

Művészsírok a nagybányai római katolikus temetőben

Ferenczy Béni (1890, Szentendre – 1967, Budapest)

Kossuth-díjas szobrász és grafikus. 1956-ban érdemes-, 1958-ban kiváló művész lett, Ferenczy Károly festőművész fia. Münchenben, Párizsban folytatott tanulmányokat. Fekete-fehér és színes grafikái a hazai rajzművészet élvonalába emelik. Számos könyvet illusztrált.

Ferenczyné Fialka Olga sírja a nagybányai temetőben, Ferenczy Béni domborművével

Ferenczy Béninek is vannak egyházművészeti alkotásai, a budapesti Szent István Bazilikának is készített szobrot, ez Kis Szent Terézt ábrázolja. A mi egyházmegyénkben, a nagybányai római katolikus temetőben van egy domborműve, amelyet édesanyja, Ferenczy Károlyné, Fialka Olga sírjára készített.

Véső Ágoston (sz. 1931)

Munkácsy-díjas festőművész, Nagybánya díszpolgára. 1950-55 között a kolozsvári Ion Andreescu Képzőművészeti Főiskola hallgatója, mesterei: Abodi Nagy Béla, Kós András, Mohy Sándor, Nagy Oszkár. A nagybányai Szakszervezeti Kultúrház képzőművészeti körének vezetője volt. Az MKIT alapító tagja és a Barabás Miklós Céh tagja. Kezdetben naturalisztikus, később geometrikus szerkesztésű festményei a nagybányai kolónia hagyományait követik.

Véső Ágoston: Immaculata, Mikola, olajfestmény

Egyházművészeti munkái közül megemlíteném a mikolai templom oltárképét valamint a nagybányai Szentháromság templom keresztútjának egyik jelenetét. A keresztutat Kiss Károly készítette, de a 8. jelenetet (Jézus a síró asszonyokat vigasztalja) ellopták, és ezt Véső Ágoston úgy pótolta, hogy a különbség alig ismerhető fel.

A nagybányai Szentháromság templom keresztútjának VIII. jelenete (Véső Ágoston)