Nagy Oszkár (1893, Magyarpécska – 1965, Nagybánya)
A nagybányai szabadiskolában és a budapesti Képzőművészeti Akadémián tanult, Ferenczy Károly tanítványa volt. Ő is a neósok hatása alatt állt, egy ideig otthagyta a művésztelepet és a felsőbányai csoporthoz csatlakozott. Jelentős életművet hozott létre, amelynek értékeit 1993-as miskolci életmű-kiállítása tárta fel.
Rövid ideig (1929-1932) az élete utolsó éveiben Szatmáron tevékenykedő Mándy Laura férje volt. Nagybányán és Felsőbányán festettek együtt.
Életművének csak szerény, nem jellemző epizódja, hogy az ötvenes években, pontosabban 1951-ben három festményt is készített az egyházmegye számára (Jézus a jó Pásztor és két dekoratív jellegű egyházi jelképeket ábrázoló alkotást), ezek jelenleg a püspöki képtárban vannak, és nem igazán jellemzőek életművére.
Olejnik Janka (Nagykanizsa, 1887. – Nagybánya, 1954.)
Festőművész, grafikus. A budapesti Képzőművészeti Főiskolán tanult 1909-1913 között. A világháborút követően előbb Zilahon lakott; 1927-től Nagybányán telepedett le, itt beiratkozott a szabadiskolába, s részt vett a művésztelep közös tárlatain is. 1934 körül a balcsiki művésztelepen festett.
Olajfestményei (tájképek, portrék) mellett készített ceruza- és tusrajzokat, akvarelleket, rézkarcokat, oltárképeket a nagybányai, a börvelyi, szokondi, avasfelsőfalui stb. római katolikus templomba. Börvelynek a 14 Segítő Szent című oltárképet készítette, Szokondon az oltárképe a Mária látogatása Erzsébetnél címet viseli, Avasfelsőfalu számára a Krisztus Király című oltárképet festette meg.
Nagybányán a veresvízi templomban van két nagyméretű festménye: Segítő Szűz Mária, Az Oltáriszentség imádása. Egyházművészeti alkotásai jellegzetes, realista munkák, leggyakrabban élő modellek után dolgozott. Szín- és formavilága kicsit édeskés, „nőies”, de ugyanakkor nem nélkülöz bizonyos festői, plasztikai erényeket sem.
Ha pontosabban szeretnék fogalmazni, akkor azt mondhatnám, hogy Olejnik Janka amellett, hogy jó művész, tehetsége, munkája sokoldalúan használható volt minden korban. Oltárképei hozzák az igazi sikert, elismerést számára, életének kicsit furcsa, bár nem meglepő epizódja, hogy az első nagyméretű Sztálin-arcképek készítői között volt Romániában.