Első ránézésre szerénynek tűnhet a belső tér, de aki figyelmesen körülnéz, rövid idő alatt értékes tárgyakat, festményeket, szobrokat fedezhet fel. Az oltár és az oltárkép Stuflesser Ferdinand tiroli műhelyében készült. Stuflesser oltárai (Szakasz, Felsővisó) általában figurális díszítésűek, itt a festményen és a szentségház ajtajának a korpuszán kívül minden dekoratív megoldású. Nagyon szép, jó minőségű, kitűnő arányérzékkel kialakított, igényes ez a munka, mint minden alkotás, amely ebből a műhelyből származik.
A templom szentélyében, az oltár két oldalán két szép üvegfestmény látható, már amennyi az 1944-es bombázás (légnyomás) után megmaradt belőlük. Az egyik középső, ovális részében egy őrangyal, a másikban Szent Vince képe volt, ezek helyrehozhatatlan maradványai most a karzat feljáratának a lécsői mögött vannak.
Az oltár két oldalán két korabeli (20. század eleji) virágtartó látható aranyozott díszítésekkel. Kicsit emlékeztetnek ezek a tárgyak a Hildegárada/Szent János templom keresztelőkútjára, lehet, hogy ugyanabból a műhelyből származnak. Miközben egy kedves, idős néni, az épület mindenese, gondnoka kicsit szégyenlősen mutatta be a szerinte „szerény és szegényes” templomot, megcsodáltam a szépen ívelt, elegáns karzatot, valamint az előtte látható gyönyörű csillárt, a nemes vonalú százéves padsorokat, amelyek kecsesen illeszkednek ebbe a jórészt gömbölyített formákból és ívelt felületekből kialakított belső térbe. Miután körbenjártam a mesterien faragott, festett tiroli Szent Anna-szobrot, valamint a Münchenben készített Jézus Szíve-szobrot, amely a székesegyház hasonló tematikájú alkotásával vetekszik, arra gondoltam, hogy gyakran kevesebbet tartunk, gondolunk még azokról a nyilvánvalóan ritka és értékes dolgokról is, amelyeket mindennap láthatunk. Nem a tisztelet, a mások munkája megbecsülésének hiánya ez, egyre inkább arra gyanakszom, hogy krónikus önbizalomhiányban szenved ennek a térségnek a lakossága. Egyetlen ellenszer van, meg kell ismertessük kortársainkkal a saját értékeiket, minél több kiállítást kell szervezni, albumokat kell megjelentetni, tovább kell folytatni az értékmentést, hiszen ezek ismerete nemcsak a gondolkozásmódunkban, hanem az önmagunkról alkotott véleményünkben is alapvetően pozitív változásokat hozhatnak..
A templom sekrestyéjében is találkozhatunk Irsik Ferenc kanonok szépen keretezett arcképével, valamint egy Szent Vincét ábrázoló metszettel, nyomtatvánnyal. Dr. Irsik Ferenc és a hozzá hasonló személyiségek azok a példaképek, akiknek emléke, értékrendje, példamutatása még Stuflesser oltáránál is érétékesebb hagyaték. Ő pontosan tudta, hogy az élete annyit ér, amennyit embertársainak nyújthat. Ez a tudat irányította minden tettét.
Nemcsak a templombelső, de a karzat, a torony is meglepetésekkel szolgál. Az érdekes díszítésű orgona a Rieger gyárban készült 1905-ben, Budapesten. Az elhanyagolt tetőtér, a torony már nagyon régen a galambok tanyája – több jel is arra utal, hogy évtizedek óta nem járhatott erre senki.
A toronyból szép kilátás nyílik a Kossuth-kert bejáratára, meg természetesen a Samus-Electrolux gyár csarnokaira is, amely tulajdonképpen a Princz testvérek (József és Ármin) 20. század elején alapított gyárából nőtte ki magát.
A Szent József templom a szatmári római katolikus templomok sorában arányainak, előnyös, immár a központhoz közel eső helyének, értékes oltárának, szobrainak, orgonájának, berendezési tárgyainak köszönhetően különleges helyet foglal el. Kis felújításokkal, átalakításokkal, értékközpontú válogatással szatmári egyházi építészetünk egyik gyöngyszeme lehetne. Az sem elhanyagolható tény, hogy a város egyik legforgalmasabb részén, az állomás közelében van, ha valamilyen módon meg lehetne oldani a templom, a torony rendszeres látogatását, az nagy nyereség lenne.