Kedd este hétkor urnazárást tartottak New Hampshire államban, ahol aznap a Republikánus Párt előválasztásán induló jelöltekre voksolhattak a „Granite State” lakói. Bár a közvélemény-kutatók rendre Donald Trump előnyét mérték a megmérettetés előtt, Nikki Haley, az egykori ENSZ-nagykövet és dél-karolinai kormányzó nagy reményeket fűzött az állam mintegy 40 százaléknyi pártállását tekintve független, főként diplomás szavazójához.

Nyakas emberek erős puritán gyökerekkel, akik nem dőlnek be holmi aranyhajú Cipolla bűvésztrükkjeinek. Ezt a független gondolkodást szimbolizálja New Hampshire állam címerében a „Szabadság vagy halál” mottó is. A szavazatok több mint 90 százalékának feldolgozásakor már tudjuk, hogy Haley asszonynak csalódnia kellett, ahogy nekünk demokratikusan gondolkodó embereknek is itt a Nagy Vízen túl. Trump a leadott szavazatok 54 százalékát begyűjtve, több mint tíz százalékkal előzte meg a mérsékeltebb Haleyt.

Még egyetlen republikánus indulóval sem fordult elő, hogy Iowa és New Hampshire államban aratott győzelme után ne zsebelte volna be a végső jelöltséget is. Ezt a szívességet Trump sem kívánja megtenni, erre utalt is Nashua városában tartott győzelmi beszédében.

Mégsem hagy nyugodni a gondolat, hogy Trump egy fordított Midász király, amihez nyúl, az korrupttá, hitvánnyá, kétes értékűvé válik. Vegyük csak megint az állam mottóját. Négy szövetségi bűncselekmény miatt összesen kilencvenegy vádpontban zajlik eljárás a volt elnök ellen, akinek egy elnökválasztási győzelem a szó szerinti szabadságot jelentheti a nyikorgó börtönajtó helyett. Ugyan nincs példa arra az Egyesült Államok történetében, hogy egy elnök saját magán gyakorolta volna kegyelmi jogkörét, de nem is tiltja semmi a demokratikus jóérzésen kívül. Ebben az erényben az üzletember-showman-volt elnök pedig nem bővelkedik. Novemberig mindent meg fog tenni, hogy mókás paprikajancsi táncával elbűvölje közönségét az utcán, a tárgyalóteremben és a közösségi médiában egyaránt.

Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2024. január 25-én.