Putyinnak volt annyi esze, hogy elfogadja az amerikai tűzszüneti ajánlatot, és még arra is volt gondja, hogy elhitesse Zelenszkijjel az ellenkezőjét.

The Financial Times, forrásokra hivatkozva ma esti cikkében azt írta[1], hogy  Vlagyimir Putyin a hónap elején Szentpéterváron közölte Steve Witkoffal, Trump különleges megbízottjával, hogy Moszva lemond a négy általa elfoglalt ukrán tartománynak azokról a részeiről, amelyek Kijev ellenőrzése alatt maradtak.  

Szerdán ukrán hivatalos személyek Londonban találkoznak európai és amerikai tisztségviselőkkel, hogy megbeszéljék a legújabb javaslatokat. De amerikai és európai tisztviselők jelezték, hogy Witkoff és Marco Rubio külügyminiszter lemondta a találkozót, amelyen Keith Kellogg ukrajnai megbízott viszont részt fog venni.  

A potenciális megállapodás értelmében Ukrajna kötelezi magát, hogy nem fogja katonai erőt alkalmazva visszaszerezni az oroszok által elfoglalt területeket, míg Oroszország leállítja hadserege lassú előrenyomulását.

Az FT szerint nem világos, hogy Trump felkérte-e Ukrajnát, hogy formálisan ismerje el a Krím Oroszországhoz csatolását. De Zelenszkij kedden újból leszögezte a fekete-tengeri félszigettel kapcsolatos álláspontját: „Ukrajna nem fogja elismerni a Krím elfoglalását. Ez a mi területünk, Ukrajna népének a területe, erről nincs helye semmiféle vitának.”  

Az általában jól tájékozott Konstantin Remcsukov, a Nyezaviszimaja Gazeta című lap szerkesztője már április 20-án, vagyis két nappal ezelőtt megírta:

Putyin számára a kurszki tartományról való alkudozás nyilvánvalóan elfogadhatatlan. Azt még a megállapodás előtt teljesen vissza kell foglalni. Amint az utolsó félszázalék is felszabadult, a csapatok megállhatnak ott, ahol ennek a híre eléri őket.

Trump, Witkoffnak köszönhetően, úgy látszik, megérti ezt. És reméli, hogy mindez április 30-a előtt megtörténik, hogy büszkén kijelenthesse: elnöksége első száz napjában teljesítette békemisszióját.   

Kedvenc (békepárti!) ukrán forrásom, az Ukrajnából és Oroszországból is kitiltott, de a neten mégis elérhető Strana.today ma késő este így kommentálta a helyzetet:

Az április 30-i teljes tűzszünet elérhető, mert annak feltételeit kizárólag az Egyesült Államok teljesíti, és nincs szükség arra, hogy azokat Ukrajna és az EU is  teljesítse. Vagyis, ha Putyin a Krím orosz területként való elismerését jelölte meg a tűzszünet feltételeként, az Egyesült Államok eleget tud ennek tenni. Ha ugyanezt igényelné Ukrajnától és Európától, azok egészen biztosan megtagadnák a teljesítését. Más kérdés, hogy a Krím orosz státusának amerikai elismerése megnyitja az útját más országok hasonló lépésének. Ugyanez a helyzet a szankciókkal. A megállapodás keretében az Egyesült Államok feloldhatja a saját szankcióit. Az európai szankciók megszüntetése irreális. De, ha az amerikaiak most megszüntetik a szankciókat, akkor, amikor majd az európaiak újból szavazni fognak a saját szankcióikról, nem mindenki fogja megszavazni, és így azok megszünnek.  

Úgyhogy Putyin hozzájárulása a háború befejezéséhez (ha valóban hozzájárult) a tűzszünetet reális lehetőséggé teszi.

És ez rossz hír Zelenszkijnek, aki csakis azért fogadta el (amerikai nyomásra) a tűzszünetet, mert biztos volt benne, hogy Putyin el fogja azt utasítani.

Az én kommentárom csak annyi, hogy bejött (ha igazak az FT értesülései), amire számítottam: Putyinnak volt annyi esze, hogy elfogadja az amerikai tűzszüneti ajánlatot, és még arra is volt gondja, hogy elhitesse Zelenszkijjel az ellenkezőjét.


[1] Max Seddon (Berlin), Henry Foy (Brüsszel) és Christopher Miller (New York): Vladimir Putin offers to halt Ukraine invasion along current front line. FT, 2025. ápr. 22.  

A szerző Geonapló-bejegyzése 2025. április 22-én.