A Transtelex cikke.

Mircea Geoană, a NATO volt főtitkárhelyettese, aki most a romániai elnökválasztáson indul, stratégikusan igyekszik átvinni a NATO-ban szerzett hírnevét és elismertségét a román politikai színtérre. Az elismerés, amelyet Jens Stoltenberg NATO-főtitkártól kapott, és az elismerő szavak, amelyekkel leköszönésekor illették, fontos üzeneteket közvetíthetnek a választók számára.

Mircea Geoană, a PSD volt elnöke és a NATO korábbi főtitkárhelyettese, szerdán egy videóüzenetben jelentette be, hogy indul a romániai elnökválasztáson. A Facebook-oldalára posztolt videóban azt hangsúlyozza, hogy nem a tökéletességre, hanem a valós változásra kell törekedni. Célja, hogy egy jobb Romániát építsen, amelyhez olyan vezetők kellenek, akik meghallgatnak, megértenek és szakértelemmel cselekszenek.

Geoană már 2009-ben is indult az elnöki posztért, de akkor Traian Băsescu ellen veszített a második fordulóban, majd eltűnt a közéletből. A nagy visszatérés 2019-ben volt, amikor a NATO főtitkárhelyettesi posztjára nevezték ki.

A sajtó már 2022 júliusában beszámolt arról, hogy Geoană ismét megpróbálkozik megszerezni az államfői tisztséget, készül a 2024-es elnökválasztásra, és felesége, Mihaela Geoană is részt vesz a kampány támogatásában.

A G4Media arról ír, hogy a volt szociáldemokrata politikus múltja több ellentmondásos ügyet is tartalmaz. 2024 áprilisában a korrupció ellen szólalt fel, ami szokatlan volt tőle, mivel korábban ritkán beszélt erről a témáról. Családi vonatkozású ügyek is rontották megítélését, például sógora, Ionuț Costea 2023-ban hat év börtönbüntetést kapott korrupció miatt.

További problémák is felmerültek karrierje során, például a Sorin Ovidiu Vîntu médiamogullal való kapcsolat, ami nagy visszhangot keltett a 2009-es elnökválasztási kampány során.

Geoană az egyetlen PSD-elnök, akit kétszer is kizártak a pártból, először 2011-ben, majd 2014-ben.

Az eddigi felmérések alapján a volt NATO-főtitkárhelyettes ott van a szavazók kedvencei között, hol az első, hol a második helyre sorolják többnyire a felmérések. Hogy melyik oldalnak a szavazóit fogja elvonni, és bejut-e a második fordulóba, ezek azok a kérdések, amelyeken máris vitatkoznak a politikai elemzők.

Mircea Geoană esélyei

NATO iránti bizalom magas Romániában, és Geoană ezt a bizalmat igyekszik átültetni saját politikai támogatottságába. Azzal, hogy NATO-ból való távozásakor dicsérettel illették, azt sugallja, hogy ő külső partnerektől is megkapta a jóváhagyást, ami vonzó lehet a választók számára.

Geoană hangsúlyozta saját sikeres karrierjét, amely ellentétes az országban jelenleg domináló más politikai szereplők sikertelenségével, beleértve a jelenlegi politikai vezetők kudarcait is. Ez implicit válasz Marcel Ciolacu kihívására, miszerint Geoană bizonyítsa be, miért jobb, mint ő.

Bukarestben már meg is jelentek a független jelöltet népszerűsítő bannerek Geoana jelszavával: Független. Vízió. Tisztelet. – Fotó: George Calin / Inquam Photos
Bukarestben meg is jelentek a független jelöltet népszerűsítő bannerek Geoana jelszavával: Független. Vízió. Tisztelet. Fotó: George Calin / Inquam Photos

Mircea Geoană esélyei ellenére sem biztos, hogy megnyeri a választást, figyelmeztetnek az elemzők. Jelenleg hiányzik mögüle egy párt, amely teljes körű logisztikai támogatást nyújthatna neki a kampányban. Amennyiben egy párt támogatása megjelenne, akkor a szavazók bizalma rendülne meg, hogy a függetlenség nimbusza az, amivel be tudja vonzani a kiábrándult liberális, szociáldemokrata és progresszív párti szavazókat egyaránt.

Az esélyét latolgatók szerint Geoană képes lehet szavazatokat elvonni a PSD bázisából, különösen mivel Marcel Ciolacu, a párt jelenlegi vezetője nem élvez teljes körű támogatást. Emellett, ha Geoană támogatottsága növekszik, elképzelhető, hogy a PNL egyes szervezetei is inkább őt támogatják majd, látva Nicolae Ciucă gyengébb esélyeit.

Végül, Geoană a bizonytalan szavazókat is megszólíthatja, különösen azokat, akik független jelöltet keresnek. Azonban ez is kockázatokat hordoz magában, hiszen egy valóban független elnök gyenge politikai befolyással rendelkezik.