Megjelenésétől történelemalakító államférfi volt, az első és az utolsó nem csak a Szovjetunió elnökeként, hanem olyan orosz legmagasabb vezetőként, akit aktív korszakában a demokratikus Nyugat maradéktalanul elfogadott és tisztelt. Ennek a tiszteletnek és Mihail Gorbacsov mérhetetlen történelmi szerepének a szerény elismerése a Nobel-békedíj.
Íme Mihail Gorbacsov fontosabb díjainak listája:
- 1990-ben Gorbacsov kapta a Nobel-békedíjat „a nemzetközi közösség jelentős része életét meghatározó békefolyamatban játszott kiemelkedő szerepéért. ”
- 1992. május 4-én Gorbacsov nyerte el az első Ronald Reagan Szabadság Díjat, amelyet a Ronald Reagan Elnöki Könyvtárban vehetett át a kaliforniai Simi Valley-ben.
- 1993-ban Gorbacsov Legum Doctor, honoris causa címet kapott az ottawai Carleton Egyetemen. Ezzel egy időben a Calgary Egyetemen is tiszteletbeli címet kapott.
- 1994-ben Gorbacsov vehette át a Louisville-i Egyetem (Kentucky) Grawemeyer díját a világrend javításáért.
- 1995-ben Tiszteletbeli Egyetemi doktori címet kapott az angliai Durham Egyetemen, „a politikai tolerancia és a hidegháborús jellegű konfrontáció felszámolása terén végzett munkássága elismeréseként”.
- 1996. október 20-án megkapta a Courage of Conscience díjat (Tudatos Bátorság), „a glasznoszty bevezetésében játszott történelmi szerepéért valamint az Egyesült Államokkal a Reagan-adminisztráció idején folytatott leszerelési tárgyalások során tanúsított vezető szerepéért”.
- 2002-ben Gorbacsov tiszteletbeli jogi doktori fokozatot (LL. D. ) kapott az írországi Trinity College-től „politikai tevékenysége és a békéhez való hozzájárulása elismeréseként”.
- Gorbacsov, Bill Clintonnal és Sophia Lorennel közösen 2004-ben megosztott Grammy-díjat kapott a legjobb prózai album gyerekeknek kategóriában, Szergej Prokofjev Péter és a farkas című művének rögzítéséért.
- 2005-ben Gorbacsov megkapta a Point Alpha díjat Németország újraegyesítése során tanúsított szerepéért. Ezzel egy időben a Münster Egyetem tiszteletbeli doktorátusát is elnyerte.
- 2010-ben Gorbacsov vált a Drezda város díja a nukleáris leszerelésért elnevezésű kitüntetés első birtokosává.
Láttuk Bukarestben az emberek közé vegyülni, láttuk, amint a román diktátor, aki úgy félt tőle, mint a tűztől, nevetséges „testvéri” körtáncba rángatja a Diadalív közelében; világított homlokán a naevus flammeus, a tűzfoltja – de főleg éreztük, tudtuk, hogy reformjainak, a peresztrojkának és a glasznosztynak, még közvetlenebbül személyes „beleegyezésének” is szerepe lesz/volt Nicolae Ceausescu bukásában.
Megszabadított a gonosztól, ahogy jóindulatú „passzivitásával” hozzájárult ahhoz is, ahogy Németh Miklósék és Horn Gyuláék megtehették azt, amiért a demokratikus Nyugat máig hálás a magyaroknak: képletesen szólva egyesítették a két Németországot, Európát. Ez volt az utolsó nagy világító dobásunk. És most hol vagyunk?
Kiemelt kép: Joe Biden bemutatja Gorbacsovot Barack Obama elnöknek 2009. március 20-án.