Vajon mi lehetett Antal Árpád polgármester, az Országos Önkormányzati Tanács elnökének fejében? A Háromszék című megyei lap 1999 júliusában beszámolt Martonyi János sepsiszentgyörgyi látogatásáról…

Sepsiszentgyörgy mai hivatalos címere

Nem ütközött akadályokba a hét elején Szijjártó Péter találkozása erdélyi magyar önkormányzati képviselőkkel.

A székelyföldi körút első állomása Marosvásárhely volt. Sepsiszentgyörgyre a külügyminisztert Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár, valamint Kelemen Hunor kormányfő-helyettes, az RMDSZ szövetségi elnöke kísérte el. Szijjártó egyeztetett Antal Árpád polgármesterrel, majd Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspökének társaságában meglátogatta a Gyöngyvirág utcai református templomot. Mindenki meglepetésére a román első ligás Sepsi OSK új stadionjához is ellátogatott.

Fotó: Sepsi OSK.

Meglepetéssel a vendéglátók is kedveskedtek a magasrangú vendégnek. Erről ő maga beszélt, a Kelemen Hunorral és Antal Árpáddal közös rövid sajtónyilatkozatában Szijjártó Péter elmondta: nagy örömére szolgál, hogy Sepsiszentgyörgyön lehet, amint azt Antal Árpád polgármestertől megtudta, „az évkönyvek szerint 1867 óta nem történt ilyen, hogy Magyarország éppen hivatalban lévő külügyminisztere a városban járt volna”. A miniszter szerint ez egyrészt szégyen, másrészt örömére szolgál, hogy ő lehet az első, aki eljött, meglátogatva a „legkeletibb vármegyét”.

Na már most, számlálhatatlan azon évkönyvek száma, amelyek nem tesznek említést arról, hogy „Magyarország éppen hivatalban lévő külügyminisztere a városban járt volna”, tisztára felesleges volt éjt nappallá téve annalesekben kutakodni…

Lett volna közelebbi forrás! Mondjuk pont a Háromszék című megyei lap, amely már 1999 júliusában megírta, hogy Szijjártó Péternek be kell érnie a dobogó második fokával, persze nem így írta meg (akkor alkalmasint még nem is tudtak egymásról…), hanem csupán beszámolt Martonyi János sepsiszentgyörgyi látogatásáról.

Tehát Martonyié az elsőség!

Az akkor éppen hivatalban levő magyar külügyminiszter július 29-én négynapos látogatásra érkezett Romániába, a román–magyar kormányközi vegyes bizottság ülésére; Bukarestben tárgyalt Andrei Plesu román külügyminiszterrel, majd Radu Vasile kormányfővel.

Utána utazott Markó Béla szövetségi elnök meghívására Székelyföldre. Július 30-án Sepsiszentgyörgyön a megyei könyvtár termében rendezett fórumon találkozott a város lakosaival, majd 31-én a Segesvár melletti Fehéregyházán a Petőfi Sándor halálának 150. évfordulóján rendezett ünnepségeken vett részt.

Mindezeket a Transindex kiváló Adatbankjából, pontosabban Udvardy Frigyes A romániai magyar kisebbség történeti kronológiája 1990-2017 című összeállításából is megtudhatjuk.

Természetesen felkészültünk arra, hogy a vármegyei vendéglátók és meghívottaik nem hisznek ismeretlen lapok ismeretlen újságíróinak – íme a közvetlen, letagadhatatlan bizonyíték:

Vajon mi lehetett Antal Árpád polgármester, az Országos Önkormányzati Tanács elnökének fejében, amikor azt mondta Szijjártó Péternek, hogy ő az első? Semmi? De hát a saját városában… A saját vármegyei lapjában… az a Martonyi, akit 1998-ban maga Orbán Viktor nevezett ki külügyminiszterré… Hogy jutott eszébe pont évkönyvekben keresgélni? (Ha ez titkos szenvedélye, ajánljuk neki búvárlásra A Hét évkönyveit.)

Mindenesetre szemmel láthatóan örömet szerzett a külügyminiszternek. És mi most elrontottuk. Van bocsánat?

Utóirat

A beszámolókból azt is megtudtuk, hogy Szijjártó Péter Sepsiszentgyörgyön „választási részvételre buzdított”. Ki hitte volna?