A modern technológiát látja az európai országokban élők intelligenciaszintjének látványos csökkenése mögött egy friss felmérés.
Az Intelligence című tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerzői azt állítják, hogy megakadt az IQ-növekedés, amelynek az 1900-as évek derekától tanúi voltunk a fejlett országokban. Az 1990-es évek közepétől kezdve Európában inkább csökken az intelligenciaszint – írja a Euronews.
Michael Shayer kutató, a publikáció társszerzője a Euronewsnak úgy nyilatkozott, hogy 1995 óta egy „széles körű társadalmi változás nyomta rá a bélyegét a gyerekek fejlődésére-gondolkodására, ez pedig évről évre meghatározóbb lesz”. Ez a társadalmi erő nem más, mint a technológiai fejlődés: például a játékkonzolok és az okostelefonok megjelenése, melyek egészen megváltoztatták a módját, ahogy a gyerekek egymással kommunikálnak. Ezen a ponton fontos megjegyeznünk, hogy a kutatás nem azt állítja, hogy ezek az eszközök ördögtől valók – azt viszont igen, hogy az egyre okosabb készülékek idő előtt engedett túlhasználata rossz hatással van a gondolkodási és más képességek fejlődésére.
Finnországban, Norvégiában és Dániában átlagosan évente 0,23 ponttal csökken az egyének IQ-ja az 1990-es évek közepe óta. Bár ez a csökkenés jelentéktelennek tűnik, ha felszorozzuk az azóta eltelt évek számával, akkor több mint 6 pontos csökkenést látunk. Ha egy generációra, vagyis harminc évre előretekintünk, akkor az IQ-csökkenés már 7,49 pont lesz a finneknél, 6,48 a dánoknál és 6,5 a norvégoknál – emlékeztetnek a kutatók, akik szerint az eredmények sajnos globális trendet mutatnak – írja a hvg.hu.
Tényleg elbutul az emberiség?
Komoly publikációk jelennek meg itt-ott a világban intellektuális kapacitásunk csökkenéséről. Ezek a tanulmányok azt bizonygatják, hogy a „diadalmas 50-es éveknek” vége, és egyre ostobábbá válunk. James Flynn új-zélandi kutató azzal vált híressé, hogy kimutatta: az 1950-es évektől kezdve az IQ az összes fejlődő országban emelkedett. Az életkörülmények, a táplálkozás, az oktatás javulása nagy szerepet kapott ebben. A több mint 30 országból összegyűjtött adatokból származó megállapítást az egész tudományos közösség elfogadta. A 21. század fordulóján azonban megjelent néhány írás, amely az IQ csökkenését jelezte. A cikkek egy részét egy magát „elkötelezettnek” jegyző csoport írta, éppen ezért módszerének objektivitása megkérdőjelezhető: vitatható adatokra támaszkodik, állásfoglalása pedig világosan ideológiai.