Jelenleg 4 millió ukrán áll ideiglenes védelem alatt az EU-ban.

Az Európai Bizottság azt javasolta, hogy 2025-ig hosszabbítsák meg azoknak az ukránoknak az ideiglenes védelmét, akik Oroszország Ukrajna elleni agressziója miatt uniós országokban tartózkodnak.

Az ukrán menekültek ideiglenes védelméről szóló uniós irányelvnek 2024 márciusáig kellett volna érvényben lennie. Az Európai Bizottság 2025. március 3-ig javasolta meghosszabbítani ezt a határidőt. Több mint 4 millió Ukrajnából származó emberről van szó, aki védelmet kapott az EU egész területén. Az EB úgy véli, hogy az irányelv folytatása lehetővé teszi ezeknek az embereknek a további támogatását, és biztonságot nyújt számukra.

Az Európai Bizottság rámutatott, hogy az ukránok ideiglenes védelmének okai továbbra is fennállnak, ezért annak meghosszabbítása szükséges válasz az ukrajnai instabil helyzetre, amely lehetetlenné teszi az EU-ban átmeneti védelmet igénybe vevők biztonságos és végleges visszaküldését, áll a az Európai Bizottság honlapján szeptember 19-én, kedden nyilvánosságra hozott nyilatkozatban – írja a Szlovo i Gyilo.

Az ukránok 2025-ig élhetnek az unióban

Az Európai Bizottság javaslatát az EU Tanácsának jóvá kell hagynia.

Ez a döntés azt jelenti, hogy minden EU-s országban tartózkodó ukrán 2025-ig továbbra is a tagországokban élhet, tanulhat és dolgozhat.

Az ideiglenes védelemről szóló irányelvnek köszönhetően az ukránok megkapták a törvényes jogot, hogy az Európai Unió területén tartózkodjanak, hozzáférjenek a tartózkodási helyük szerinti egészségügyi és szociális szolgáltatáshoz, valamint támogatást is kaphatnak.

Az ukránokat most is szívesen látják Európában, ugyanúgy, mint a háború első heteiben – mondta az Európai Bizottság elnöke.

Szeptember 13-án Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke javasolta az ukránok ideiglenes védelméről szóló irányelv hatályának meghosszabbítását.

Ursula asszony „Az Unió helyzete az Európai Parlamentben” című jelentésében hangsúlyozta, hogy az ukránokat most is ugyanolyan szívesen látják Európában, mint a háború első heteiben. Az elnök megjegyezte, hogy ilyen speciális uniós mechanizmust most először alkalmaztak az ukránok menedékjogának biztosítására. Az EU pedig az Ukrajnának nyújtott támogatás részeként 12 milliárd eurót biztosított a fizetések és nyugdíjak kifizetésére.

43 milliárd euró a második világháború óta a legnagyobb migrációs válságra

Európa összesen több mint 43 milliárd eurót költött ukrán menekültekre. Ezt a számot a Reintegrációs Minisztérium nevezte meg a Kieli Világgazdasági Intézetre hivatkozva. A számítás magában foglalja a készpénzes fizetést, a lakhatást, az egészségügyi és oktatási szolgáltatásokat, valamint az ukrán menekültek élelmiszerrel és alapvető szükségleti cikkekkel való ellátását. A kiadások tekintetében Lengyelország és Németország volt az élen 12, illetve 11 milliárd eurós kiadással.

Az ENSZ szerint ez a legnagyobb migrációs válság Európában a második világháború óta.

Forrás: KARPAT.IN.UA