Az általános egészségügyi állapotunk felmérésének a legegyszerűbb útja, ha megvizsgáljuk a vérünket. A rutin vérvizsgálatok közé nem csak a vérképes laboreredmény tartozik, hanem a szaturáció mérése is, amit pillanatok alatt elvégezhetünk, akár már házilag is.
Mi a szaturáció jelentése és miért fontos a szaturáció mérése? Hogyan működik egy szaturáció mérő eszköz és mi a szaturáció mérő műszer neve? Mi az oxigén szaturáció és mi az a transzferrin szaturáció, mi ezek között a különbség? Mennyi a normális szaturáció a szaturáció mérő műszer adatai alapján, mikor veszélyesen alacsony a szaturáció? Cikkünkben eláruljuk, mi az a szaturáció és mi a szaturáció jelentősége a szervezetünkben, illetve minden fontos és gyakori kérdésre válaszolunk a szaturáció kapcsán.
Mi a szaturáció, avagy az oxigén szaturáció?
A szaturáció nem más, mint a vér oxigénszintjének az értéke, amelyet százalékban adunk meg. Egy egyszerű elektronikai műszerrel mérjük, ez a szaturáció mérő eszköz pedig a pulzoximéter. Szervezetünket több milliárd, szabad szemmel láthatatlan sejt alkotja, amelyeknek mindnek szüksége van az oxigénre. Az oxigént a tüdő veszi fel és a vérben található vörösvérsejtek szállítják el a szerveinkhez, de a hemoglobin nevű fehérjének is kulcsfontosságú a szerepe, ugyanis ez az anyag a felelős azért, hogy a vörösvérsejt felvegye a friss oxigént.
A szaturáció mérése során arról kapunk információt, hogy milyen állapotban vannak a vörösvérsejtjeink, milyen az oxigénszállító kapacitásuk – értelemszerűen minél alacsonyabb a szaturáció, annál rosszabbul teljesítenek a vérsejtek és annál kevesebb oxigén jut el a létfontosságú szerveinkbe. A szaturáció mérése egy egyszerű orvosi vagy otthoni rutinvizsgálat, amit érdemes elvégeznünk, ha valamilyen okból kifolyólag – például szédülés, rossz közérzet – nem érezzük jól magunkat.
A szaturációt mérő eszköz működése
A szaturáció mérő műszer, azaz a pulzoximéter működése nagyon egyszerű: ez egy kisméretű, ujjhegyre csíptethető eszköz (de létezik kézi és asztali verzió is), ami fájdalommentesen, vérvétel szükségessége nélkül megméri és kijelzi az aktuális véroxigén-szintet. A szaturáció mérő eszköz az artériás hemoglobin oxigéntelítettségét és a pulzusszám mérését végzi, ezek az adatok alapján számolja ki a szaturáció teljesítményét.
Fontos kiemelnünk, hogy a szaturáció mérése nyugalomban kell, hogy történjen, ugyanis a mozgás, különösen a kardio gyakorlatok végzése során a vér oxigénszintje megemelkedik és a szaturáció nem a valós értékeket tükrözi. A szaturáció mérést ülő helyzetben kell végezni, az asztalon pihentetett kézzel, különben a szaturáció mérő értékei ugrálni kezdenek. A szaturáció értékek feljegyzése is fontos lehet, ha valami miatt például csökken a szervezetünk szaturációs teljesítménye.
Mi az a transzferrin szaturáció?
A véráramunkban keringő anyagok között nem az oxigén az egyetlen létfontosságú molekula – itt jön a képbe a transzferrin. A transzferrin egy, a véráramban keringő glikoprotein, ami a vörösvértestek képzéséhez nélkülözhetetlen vas-ionokat szállítja a csontvelőbe. A transzferrin szaturáció tehát röviden és tömören az oxigén szaturáció vas-ionok szállítására vonatkozó megfelelője, azonban ezt az értéket nem mutatja meg a szaturáció mérő eszköz, vérvételre van szükség hozzá. Egy átlagos felnőtt ember esetében az egészséges transzferrinszint 200-340 g/dl.
A transzferrin szaturáció vizsgálata azért fontos, mert az alacsony transzferrinszint utalhat vérszegénységre, vese- vagy májbetegségre, fertőzésekre, illetve krónikus gyulladásos- és más betegségekre is. Minél inkább vashiányos állapot áll fenn a szervezetben, a transzferrinszint annál magasabb – ennek az az oka, hogy a vérsejtek próbálják a meglévő vasi-ionokat minél hatékonyabban megkötni. Az emelkedett transzferrin szaturáció oka lehet mindemellett a terhesség, illetve bizonyos fogamzásgátló szerek is.
Mennyi a normális szaturáció?
A szaturáció egy százalékban kifejezett érték: ahány százalékot mutat a szaturáció mérő, olyan teljesítményen működik a szervezetünk – nyilván a 100% a legmagasabb érték, ennél több a szaturáció értéke (pl. 110%) nem lehet. A normális oxigén szaturáció értéke 96-100% között mozog: ha a szaturáció értéke e közé a két szám közé esik, akkor minden rendben van a véroxigén-szintünkkel. Ha a szaturáció 90 és 95% közé esik, az azt jelenti, hogy a véroxigén-szintünk már alacsonyabb az egészségesnél, így szükség lehet egy általános szív-tüdő kivizsgálásra.
Ha a szaturáció ennél is alacsonyabb szinten van (hivatalosan akkor, ha 88% alá esik), akkor haladéktalanul orvoshoz kell fordulnunk, mert a kisebb értékek nagy valószínűséggel valamilyen betegségre utalnak, amit minél hamarabb kiszűrünk, annál jobbak az esélyeink a gyógyulásra.
Milyen betegségekre utal az alacsony szaturáció?
Az alacsony szaturáció értékek leggyakrabban valamilyen tüdő, vagy szív- és érrendszeri megbetegedésre utalnak: vagy a tüdőbe nem jut elég oxigén, vagy a vörösvérsejtek nem tudnak elég oxigént felvenni és szállítani, illetve az is előfordulhat, hogy a szív nem tudja megfelelően keringetni a vért. Ha a felsorolt esetek közül bármelyik megvalósul, annak súlyos következményei lehetnek: a tartósan alacsony szaturáció hatására nem mennek végbe a szervezetünkben a sejtanyagcsere-folyamatok és nem termelődik energia, vagyis az egész szervezet fokozatosan egyre rosszabbul teljesít.
Mikor javallott a mérése?
Fontos, hogy megtaláljuk az alacsony szaturáció okát és elsőként a probléma forrását szüntessük meg. Mindenképpen ajánlott odafigyelni a szaturáció mérésére, ha asztmával vagy allergiával küzdünk, tüdőbetegség gyanúja esetén, illetve megfázásos tünetek észlelése során is – ide tartozik a koronavírus is, ami szintén zavarhatja a szervezet oxigénfelvételét.
A szaturáció mérés szintén fontos feladat akkor is, ha bármilyen ismert tüdőbetegséggel vagy vérképproblémával küzdünk. Fontos tisztában lennünk vele, hogy a szaturáció mi az, mi a szaturáció jelentése, főleg, ha úgy érezzük, hogy akár a szívünkkel, akár a tüdőnkkel valami probléma van. Ilyen esetekben ne féljünk orvoshoz fordulni, ugyanis a súlyosabb betegségek nagy része a modern orvostudomány állása szerint már nagyon hatékonyan gyógyítható.
Megjelent a Pénzcentrum.hu Egészség rovatában 2021. szeptember 15-én.