Sohasem kiagyaltan, mert nem hatásvadász cél­lal, de kiszámíthatatla­nul – mert öntörvényű, belső logikának engedel­meskedve – változik az enyhén gunyoros elbeszélő hangnem a szemérmesen poétikussal, a képzelgés és a lázálom abszurd motívu­mokat is felvillantó képso­ra a valóságossal, a gyer­mek szemszöge az őt ábrá­zoló művészével az Egy­szer majd újra átugrom a tócsát című cseh filmben.
Karel Kachyna hosszas filmes karrier aranyat érő tapasztalatával a tarsolyá­ban fogott hozzá a forga­táshoz. Filme varázsának egyik legfőbb forrása éppen ez, a mesteri játék az áb­rázolás különféle síkjával. A történet másként előadva alkalmasint könnyzáport fa­kasztó melodráma lett vol­na. Így azonban – haboz­va írom le – hőskölte­ménnyé, az akaraterő győzedelmeskedésének a hőskölteményévé nemesedett. Habozásom oka az, hogy ennél halkszavúbb, líraibb hőskölteményt aligha kép­zelhetünk el. Meggyőzőereje a befelé, a lelki dimenziók felé intenzív és finomra árnyalt ábrázolás­ra épül, a mondanivaló nagy szavakban való, le­egyszerűsített megfogalma­zását teljes egészében reánk, nézőkre hárítja a rendező.
Karel Kachyna minden kínálkozó alkalomkor nagyívben és magabiztosan kerüli el a sablonmegoldások csapdáját. A történet első „felvonásában”, amikor méntelepen élő kisfiú főhősének egyre ellenállhatat­lanabb és egyre céltudatosabb vonzódását mutatja be a lovasélet, a lóidomár-zsoké pálya iránt, fő témája e gyermeki akaraterő tűzben-vízben edződésének a bemutatása, és ezzel párhuzamosan, végső soron erre a témára ráfonódva je­lentkezik a „melléktéma”, a természettel való benső­séges, a játékokat is átszö­vő kapcsolat ábrázolása.
A tragikus cezúra, a gyermekparalízis bekövetkezte után így nem hat mester­kéltnek, hogy a kisfiú nem tudja, nem képes elhinni, hogy életcélja egyik perc­ről a másikra egyszerűen illuzórikussá vált.
Kachy­na kitűnő érzékkel vág be ebben a részben hosszas képsorokat a kamasz-ebadták csínytevéseiről, mert így ábrázolhatja a legszem­léletesebben azt, ami főhő­sében közös a többi gyere­kkel, s azt is, ami azok fölébe emeli őt nyomoréksága ellenére.
A győzelem, melyet a kisfiú elér, a maga nemé­ben teljes, noha álmai netovábbjától nyilván elmarad. A rendező ugyan ele­gáns gesztussal nyitva hagyja a végkifejlés útját, s a naiv néző lelkesen tovább folytathatja magában a versenypályán tréningező fiúcska történetét a nagy győzelmekig, mások, a jó­zanabbak inkább szimboli­kusnak érzik ezt a befeje­zést.
Akárcsak azt, hogy a kisfiút Ádámnak hívják.

Megjelent A Hét II. évfolyama 46. számában, 1971. november 12-én.