Az eseményt március 7-én helyi idő szerint 17 óra 38 perckor észlelték az Egyesült Államok északkeleti részén, Vermont állam fölött. A kétszáz kilogramm TNT-egyenértékű robbanás alapján a NASA szakemberei az atmoszférába került meteor tömegét 4,5 kilogrammra, átmérőjét 15 centiméterre becsülik. Számítások szerint óránkénti 65 ezer kilométeres sebességgel hasított át a légkörön, mígnem erős zaj és jól érezhető lökéshullám kíséretében felrobbant.
A jelenség nem ritka. Vegyünk számba néhány példát a közelmúltból!
– Századunkban a legjelentősebb eseményt 2013. február 15-én figyelték meg az oroszországi Cseljabinszk felett, ahol egy űrből érkező, 10 ezer tonnás, 17 méter átmérőjű kőzetdarab robbant fel. A robbanás hatóereje 500 kilotonna TNT-vel volt egyenértékű, a lökéshullám következtében ablakok törtek be.
– 2015. április 6-án Miskolc környékén tűzgomb robbant.
– 2018. december 18-án a Bering-tenger fölött egy meteor semmisült meg, a robbanás hatóereje 173 kilotonna volt. Bár ezt tartják az évszázad második legerősebb meteorrobbanásának, mivel nem lakott terület fölött történt, anyagi kárt nem okozott.
– 2020. július 2-án Japán fölött, december 3-án az USA-ban (New York államban) észleltek tűzgömböt.
– 2021. január 5-én Oslótól 120 kilométerre földbe csapódott egy meteor, január 29-én a magyarországi Nagyatád fölött tűzgömb okozott hangrobbanást, február 28-án pedig Nagy Britannia fölött okozott fényjelenséget egy meteor; darabjai Londontól 140 kilométerre értek földet.
A felsorolás folytatódhatna, földön kívüli vendégeink gyakran, sokszor észrevétlenül látogatnak meg bennünket. Az érdeklődők internetes honlapokon kaphatnak bővebb információkat e tüneményről.
Kiemelt képünk illusztráció, nem a fent leírt meteorrobbanásról készült.