Nem tudom másként, mint líraian kezdeni: különös, torokszorító érzés, mikor az ember régi jó ismerőseivel úgy találkozik mint klasszikusokkal, megszentelt hagyományok hordozóival. Még hallom a hangjukat, em­lékszem szép, okos mosolyukra, s íme ott sorakoznak már azok közt, akik nemcsak a múlt kiemelkedő csúcsai, hanem a jövő pillérei is – hogy hasonlatba meneküljek magyarázkodás helyett.

Janovics Jenőről, a kolozsvári magyar színház nagy igazgatójáról és Poór Liliről, a színház nagy művésznőjéről van szó. A kiváló színészházaspár művészi arcképét vázolta fel most két tanulmányban Jordáky Lajos, aki közéleti szenvedélye és fe­lelősségtudata minden hevével a színház felé fordult.

Nem tette rosszul. Nem akarok közhelyeket ismételgetni, azt, hogy jövőnk csak a múltra épülhet, mert hiszen ez nyilvánvaló, s éppen ezért kell felfigyelnünk erre a példamutató és úttörő kezdeményezésre. Az elmúlt hónapokban sokan vitatták színházi problémáinkat, de sajnála­tosan kevés szó esett magukról az alapokról, vagyis arról, hogy jó színházat, igazi színházat csak értékes és meglévő hagyományainkat továbbfejlesztve lehet és kell kiépíteni. Mondhatnám úgy is: tájékozódnunk kell az országban, a világban, a mi valóságunkat kell kifejeznünk, a mi igazságainkért kell harcolnunk, de mindig élő színházi hagyományainkból kell kiindulnunk.

Janovics Jenő a maga idején ezt valósította meg kora kultúráját átfogó, nagyvonalú színházpolitikájával. Ezért szolgálhat tanulságul a mának is. Jövendő kutatókra, reméljük, éppen Jordákyra váró feladat az alapos, részletes Janovics-monográfia megírása. De a lényeges kérdések feltárása már ebben az esszében megtörténik, amikor Jordáky sorra veszi és elemzi azokat a színházvezetői elveket, melyek Janovicsot nehéz körülmények, akadályok és gáncsoskodások közt is valóban nagy színházigazgatóvá tették.

Előhozakodhatnék a michelangelói tanáccsal, mely szerint a szobrászat egyszerű mesterség, csak le kell faragni a márványból a fölöslegest, és máris kész a szobor. Nyilván a mes­ter is tréfált, s tréfa volna azt is ál­lítani, hogy éppen csak követni kell Janovics példáját, és máris meg­születik a nagy színházművészet Ko­lozsváron, Váradon, Vásárhelyen, Szatmáron.

Nem másolnunk kell őt, hanem tanulnunk tőle – ez a hagyományőrzés és a hagyományok továbbvite­lének útja. Éppen ezért sürgető fel­adat sajátos színezetű nemzetiségi kultúránk kiemelkedő személyisé­geinek munkásságáról, hatásáról tudományosan alapos monográfiák és összefoglalások kidolgozása, eredményeik felhasználása, beépí­tése szocialista kultúránkba. Ez az útja annak, hogy a szocialista Románia egységes kultúráját a mi sa­játos értékeinkkel tovább gazdagít­suk.

Nem akarom ismételni a Jordáky-tanulmány megállapításait, csak né­hány pontot emelek ki belőle Janovics színházi terveit, műso­rát mindig a hazai drámairodalom – magyar és román szerzők mű­vei – fontosságát szem előtt tartva állította össze, ugyanakkor biztosítva a tájékozódást a kortárs világiroda­lomban.

Merészelt nagyra vállalkozni s drámatörténeti ciklusok, később a kolozsvári szabadtéri játékok ennek a megfontoltan merész színházpo­litikának voltak az eredményei. Nem akarok tetemre hívni senkit, de mi­lyen régen nem láttunk egyetlen színigazgatónktól sem ilyen nagy­szabású vállalkozást, sőt még kísér­letet sem ilyesmire.

Fontos tényező volt Janovics bölcs mértéktartása. Mint minden igazi színházvezető, figyelemmel kísérte az újat, a legújabbat, mert tudta, hogy a színház törvénye az örökös megújulás, de sohasem tévesztették meg a felszínes irodalmi divatokat majmoló kísérletek. Ezért egyesek a sebtében újítgatók közül konzerva­tívnak nevezték annak idején. Ma tudjuk, hogy realista volt, s az ő mértéktartása volt a helyes út. Mert valóban ismerte a helyes mértéket, egyensúlyt tartott műfajok és áramla­tok közt, mert szívügye a hazai kul­túra volt. Éppen ezért a magyar klasszikusok és modernek mellett számos jeles román dráma került színre az ő igazgatása idején. Út­törő volt ezen a téren is.

Janovics munkájának tervszerű­sége és következetessége példamu­tató lehet a mai színházvezetők szá­mára is. Be kell vallanunk, hogy legtöbb esetben elég távol állunk még attól a következetességtől, amellyel Janovics építette fel műsor­terveit, mondhatni minden egyes szí­nész számára megkomponálva, a nagy egészen belül, a művészi fejlő­dés lehető útját. Janovicsnál tucatnyi vezető színész előre tudta – gyakran évekre –, hogy mit fog játszani, melyik Shakespeare- vagy Moliére-szerep vár reá. S éppen a nagy igazgató és Poór Lili példáján tanulva éveken át tanulmányozták, kiérlelték magukban az eljátszandó szerepet. Ez a magyarázata annak, hogy sikerült érett Shakespeare-előadások egész sorát színre vinni bámulatosan rövid idő alatt. Szeretném, ha vezető színészeink habo­zás nélkül válaszolhatnának, hogy az elkövetkező két-három esztendő­ben például melyik nagy Shakespeare-szerepet fogják játszani, s beszámolhatnának akár nyilvánosan is arról, meddig jutottak el a sze­rep tanulmányozásában. Jól tud­juk, hogy ennek megvalósítása ná­lunk sem ütközne leküzdhetetlen ne­hézségekbe.

A Jordáky-kötet fontosabbik tanulmánya Janovicsról szól, a szebbik Poór Liliről. Fél kezünk is sok arra, hogy megszámláljuk a nagy er­délyi színészekről írt monográfiákat, de még kisebb tanulmányokat is. A szerző szerencsés ihlettel fordult éppen Poór Lili felé, hiszen művészi pályafutása utolsó szakaszát munkatársi közelségből ismerhette. Valóban az írástudó kötelessége rögzí­teni a színészi munkából azt a keve­set, amit lehet. Ma már a film, a magnetofon, a televízió magnetoszkópja felbecsülhetetlen értékű rög­zítője a színész művészetének, a múltban viszont egyetlen eszköz volt erre: a toll.

Jordáky esszéje sugalló erővel vázolja fel a nagy alakítások sorát, s teljes gazdagságában állítja elénk Poór Lili művészetét. Emlékezőtehetsége bámulatosan működik, kitér a színészi munkánál el nem hanyagolható részletekre is, mindig szemmel tartva a lényeget.

Mit kell, így első olvasásra, kira­gadnunk a tanulmányból az íróilag is kitűnően megoldott szerepelem­zéseken túl? Például azt, hogy Poór Lili nagy tekintélye, művészi és em­beri súlya fontos nevelő tényező volt nemcsak a színiakadémián, de kollégái, a társulat körében is. Ko­lozsváron, Vásárhelyen, Váradon so­kan vannak, akikben él ez a példa­kép. Tulajdonképpen ez a színészi halhatatlanság, amikor a színészek továbbadják egymásnak, ha nem is „mesterségük titkait” – mert a szí­nészet igazi titka a tehetség –, ha­nem azt, amit ők csiszoltak, fejlesz­tettek tovább a nagy elődöktől átvett színészi eszközökből. Ez színházművészetünk aranytartaléka, így töretlen a sor Kántornétól, Dérynén, Laborfalvy Rózán, Jászain, Poór Lilin át napjainkig. Ezt a nagy tra­díciót őrizni, továbbfejleszteni hazai kultúránk gazdagodása szolgá­latában: erre a fontos feladatra figyelmeztet ez az úttörő munka.

Reméljük, hogy Jordáky Lajos, a tudós színházi esszéíró, nemcsak elindította, hanem folytatja is soro­zatát, és XX. századi színházi nagy­jaink művészetének avatott ismerője­ként, még sok kiváló művészünk pél­damutatását tárja fel a közönség és az ifjú színésznemzedékek hasznára.

Megjelent A Hét II. évfolyama 40. számában, 1971. október 1-én.