Egy, a birtokába jutott levél alapján a Politico azt állítja, hogy 63 európai parlamenti képviselő kezdeményezte Magyarország szavazati jogának megvonását. A képviselők Ursula von der Leyen európai bizottsági elnöknek, Charles Michelnek, az Európai Tanács elnökének és Roberta Metsola európai parlamenti vezetőnek írtak azt kifogásolva, hogy az EU friss soros elnökeként Orbán Viktor önjelölt „békemissziókat” szervezett. A politikusok szerint Orbán néhány hét alatt „jelentős károkat okozott azzal, hogy kihasználta és visszaélt a tanácsi elnökségi helyzetével”.
Emlékeztetőül: Magyarország július 1-jén vette át Belgiumtól az EU soros tanácsi elnökségét. Orbán Viktor aznap bejelentette a jellemzően Putyin-barát pártokból szerveződő Patrióta-frakció létrehozását, majd pár nappal később előbb Kijevbe, majd mindenkit meglepve, így vendéglátóját, Zelenszkij ukrán elnököt is, Moszkvába utazott, ahol Putyin elnöknél vizitelt, úgymond békemissziót teljesítve. Csakhogy Putyin lecsapott a magas labdára, és azonnal úgy keretezte Orbán villámlátogatását, mintha személyében az Európai Unió képviselné magát; az EU vezetői nem győztek elhatárolódni Orbántól, aki ezek után Peking felé vette az irányt, ahol Kínának a békéért tett erőfeszítéseit méltatta, hogy onnan Washingtonba utazzon, ahol aláírta azt a deklarációt, amely szerint Moszkva és Peking jelenti a legnagyobb fenyegetést a nyugati világra, benne Magyarországra.
A Politico szerint a békemisszió során a magyar kormányfő felhatalmazás nélkül azt állította, hogy az EU-t képviseli”. A politikusok azt írták a tiltakozó levélben, hogy Orbán „több diplomáciai látogatásán, nevezetesen Putyin oroszországi és Hszi Csin-ping kínai tárgyalásán szándékosan hamisan adta elő a felhatalmazásait”. A levél aláírói felszólították az Európai Parlamentet, hogy ennek megfelelően reagáljon.
„Valódi tettekre van szükség, például Magyarország szavazati jogának felfüggesztésére a Tanácsban, mivel a gyakorlat azt mutatja, hogy a puszta szóbeli elítéléseknek nincs hatása” – tették hozzá a képviselők.
Orbán és Putyin a béke követeinek szerepében tetszelgett Moszkvában – Az orosz elnök nem adta fel a területi követeléseit, sőt a négy megyén kívül mást is kér a békéért cserébe. Hogy mit, azt homályban hagyta.
A lap szerint a levelet számos ország és parlamenti frakció – köztük az Európai Néppárt, a Renew és a Zöldek – képviselői támogatták, s ez valójában a legújabb kísérlet arra, hogy elmarasztalják Budapestet a „szélhámos elnökség” miatt. Azt már a Politicót szemléző 444.hu teszi hozzá, hogy a magyar uniós elnökség eddig korántsem sikertörténet, a bizottság például arra kérte a biztosait, hogy ne vegyenek részt Magyarország informális miniszteri találkozóin, egy hétfő hír szerint az EU bojkottolhatja Orbán Viktor külügyminiszteri csúcstalálkozóját, és a múlt héten az is eldőlt, hogy Orbán, hiába az EU soros elnöke, nem szólalhat föl az Európai Parlament alakuló ülésén.