Festék befecskendezésével vizsgálták kutatók az agyat, melyből kiderült, hogy a vér-agy gát szivárgása lehet a felelős a sokáig elhúzódó koronavírusos tünetekért.
A „long Covid”-tüneteket, a memória- és koncentrációs problémákat agyi szivárgás okozhatja. Az úgynevezett agyködben szenvedő betegeknél az MRI-vizsgálatok kimutatták, hogy károsodtak az erek – olvasható a Nature Neuroscience-ben megjelent új tanulmányban.
A tudóscsoport, amelyben genetikusok is helyet kaptak, 32 ember agyát vizsgálta meg, akik közül tízen gyógyultak fel a Covid–19-ből, és huszonketten a Covidból. A hosszú tünetektől szenvedők fele arról számolt be, hogy agyi köddel küzdenek.
A vizsgálat alanyainál a véráramba fecskendezett festék megvilágította a vizsgált személyek agyát az MRI-vizsgálatok során. A festék beszivárgott az agyba, és ott olyan régiókban gyülemlett fel, melyeknek szerepük van a nyelvhasználatban, a memóriában, a hangulatban és a látásban.
A koronavírusból felépült emberekben a festéknek nem sikerült átjutnia a vér-agy gáton, mivel az az ereken belül maradt. Ugyanez történt az agyköd nélküli koronavírus-betegeknél is. A 11, agyködben szenvedő résztvevő közül nyolcnál a festék viszont átjutott az ereken és bejutott az agyszövetbe.
A gát az ereket bélelő, szorosan összefonódó sejtekből áll, amelyek megvédik az agyat. Ha a gát lebomlik, a vérben terjedő vírusok behatolhatnak az agyszövetekbe, és károkat okoznak. Eszerint az agyködnek, ami a gondolkodás lassulását, a rövid távú emlékek felidézésének nehézségét jelenti, biológiai alapja van.
A kutatók most azt feltételezik, hogy az agyrázkódást átélő betegeknél tapasztalt vér-agy gát zavara a koronavírus hosszú távú következményére, az agyködre is vonatkozik – – írja az Index.
A koronavírus agyra gyakorolt káros hatásaira vonatkozó bizonyítékok évek óta gyarapodnak. Sejteken és állatokon végzett vizsgálatok szerint a betegség tönkreteszi a vér-agy gát összetevőit, a koronavírusban elhunytak boncolása is gáttöréseket tárt fel az agyban.
Forrás: Propeller