Súlyos állításokat fogalmazott meg december 5-én, hétfőn Matolcsy György jegybankelnök a magyar gazdasággal kapcsolatban.
Többek között arról beszélt, hogy az elszabadult inflációt nem is a háború okozza, és a magyar gazdaság már csődközelben van.
Az RTL megszerezte a beszéd teljes felvételét, idézzük a fontosabb részleteket:
szembe kell nézni azzal, hogy a magyar gazdaság válságközeli helyzetben van.
Matolcsy György szerint ugyanis a hazai pénzügyi és makrogazdasági mutatók az EU-ban az első-második legrosszabbak, jövőre már a legrosszabbak lesznek, és a 15-18 százalék közt várható infláció a legmagasabb lesz az EU-ban.
Ha Magyarország folytatja ezt a gazdaságpolitikát, nem hajt végre kétharmados fordulatot, elveszíti ezt az évtizedet, stagnálás, stagfláció következik
– mondta Matolcsy György, hozzátéve, hogy ez most még megelőzhető, jövőre már nem.
A nagyhatású beszédről készült felvétel – történelmi dokumentum! – megtekinthető ITT.
A jegybankelnök szerint a 25 vagy 50 milliárd forintos energiahatékonysági programok olyanok, mintha nem lennének,
több ezer milliárd forintra van szükség. Mint mondta, a kormány által tervezett jelentős jövő évi külföldi hitelfelvételt teljes egészében erre, esetleg még digitális átállásra kellene fordítani, ez megtérülne a folyó fizetési mérlegben és a költségvetésben is.
Ahogy a hibákat belül követtük el, úgy a megoldás is belül van – jelentette ki.
Matolcsy György szerint fizetésképtelenség veszélye nem áll fenn, a magyar gazdaság egyáltalán nem omlik össze, bajban vagyunk, sok szempontból saját döntéseink hiánya miatt vagyunk bajban, de egész Európa bajban van – fejtegette a jegybankelnök.
Az inflációból való kiút egyik legfontosabb elemének tartja az energiaátmenetet, ami a külkereskedelmi mérleg, a folyó fizetési mérleg, a költségvetés szempontjából is segít a megbomlott egyensúly helyreállításában, és a foglalkoztatásnak is jó.
Matolcsy György szerint a magyar kormány 2013-tól a jegybank támogatásával minden válságkezelést megnyert.
Kifutottunk úgy a pályára, hogy eddig mindent megnyertünk, azt gondoltuk, hogy automatikusan megnyerjük ezt az energiaárrobbanásos, inflációs válságot is
– mondta a jegybankelnök, aki szerint a kormány válságkezelése az elmúlt hat hónapban hibás volt, változtatni kell rajta.
Nem, a régi eszközökkel nem lehet megnyerni, a szocializmusba pedig nem érdemes visszamenni
– közölte. Szerinte az árstopokról és hasonló ötletekről a szocializmusban kiderült, hogy nem működnek, összeomlott a rendszer. A válságkezelést azonban egyáltalán nem látja kilátástalannak: Magyarország olyan tartalékokkal rendelkezik a családoknál, vállalkozásoknál, ami a „megnyert 2010-es évtized” eredménye,
csak amíg a párnacihában, vagy látra szóló betétben hever, addig nem vesz részt a válságkezelésben.
Az MNB elnöke úgy látja, most messzebb vagyunk az eurózónához való csatlakozástól, mint 2019-ben, és nem javasolja az euró bevezetését: az eurózóna véd, de annak ára van, és Magyarország ennek az árnak a megfizetése nélkül képes visszatérni a növekedési pályára.
Matolcsy György szerint a magyar gazdaságpolitika, és ezen belül az iparpolitika túlértékeli az autógyártást, aminek a hozzáadott értéke 18 százalék, szemben a kreatív iparok 70 százalékával szemben. Jó a járműipar, de túlértékelt a felzárkózáshoz való hozzájárulása – közölte. Az élelmiszerinfláció döntő okaként az alacsony termelékenységet jelölte meg, szerinte az ágazat monopolizált, nincs verseny.
A Magyar Nemzeti Bank kéri, követeli azt, hogy a magyar kormány térjen vissza az egyensúlyok helyreállításának útjára és nyerjük meg újból az évtizedet – jelentette ki.